Merkelová: <span>Centrum vysídlenců</span> upevní německou identitu

Zahraničí
22. 8. 2009 16:40
Merkelová hovoří v Berlíně k vyhnancům.
Merkelová hovoří v Berlíně k vyhnancům.

Merkelová hovoří v Berlíně k vyhnancům.Kontroverzní vysídlenecké dokumentační centrum, které vzniká v Berlíně, je nezbytným příspěvkem k upevňování německé národní identity. Poukázala na to dnes na Dni vlasti, každoročním berlínském setkání německých vysídlenců včetně sudetských Němců, německá kancléřka Angela Merkelová.

Na záměr založit vysídlenecké centrum donedávna pohlížely s podezřením česká a hlavně polská vláda.

Merkelová dnes zdůraznila, že Němci odsunutí z oblastí střední a východní Evropy "přispěli k hospodářskému zázraku Spolkové republiky Německo v 50. letech". Ocenila také, že vysídlenci odmítli jít cestou pomsty a násilí a podíleli se tak na formování podoby dnešní Evropy.

Němci prchají před postupujícími Rusy z Kalingradu a dnešního Polska.Kancléřka však také upozornila na historický kontext, v němž se vysídlování Němců z území dnešního Polska nebo Československa uskutečnilo. "Nikdy nezapomeneme, že vyhnání bylo důsledkem národně-socialistické politiky," zdůraznila Merkelová.

Kancléřka právě v těchto souvislostech vnímá i nezbytnost vybudování dokumentačního centra, které vzniká v Berlíně z původní iniciativy německého Svazu vyhnanců (BdV).

Jeho předsedkyně Erika Steinbachová, která je poslankyní Spolkového sněmu za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) kancléřky Merkelové, je rovněž šéfkou nadace Centrum proti vyháněním, kterou BdV založil v roce 2000 za účelem vzniku muzea. Iniciativu převzala vláda velké koalice v čele s Merkelovou a letos začala fungovat nadace Útěk, vyhnání, usmíření, která má výstavní, informační a dokumentační centrum realizovat.

Ostré tóny ještě letos zaznívaly z Varšavy vůči osobě Steinbachové, která se narodila na území Polska a která měla zasednout ve správní radě nadace. Tlak z Varšavy i ze strany německých sociálních demokratů (SPD), kteří s křesťanskými stranami (CDU/CSU) tvoří velkou koalici, nakonec přiměl BdV k rozhodnutí nechat židli určenou pro Steinbachovou neobsazenou.

Kancléřka s šéfkou BdV Steinbachovou (vlevo).Skutečnost, že předsedkyně BdV v nadační radě nezasedne, nesmí vést k utlumení nebo dokonce umlčení někdy i kontroverzní debaty o záležitostech vyhnanců, podtrhla kancléřka. Muzeum vysídlenců je pode ní záležitostí všech Němců, neboť osudy vysídlenců "jsou součástí naší národní identity a vzpomínkové kultury".

Merkelová řekla, že "citlivě argumentovat" je třeba ve prospěch centra i v diskusi s východními sousedy Německa. Jako jeden z argumentů uvedla, že expozice v objektu nedaleko Postupimského náměstí bude o nucených exodech pojednávat v evropském kontextu.

Svaz vyhnanců je střechovou organizací německých zemských landsmanšaftů a vysídleneckých sdružení. Mezi největší patří krajanské sdružení sudetských Němců vysídlených z bývalého Československa.

Po skončení druhé světové války bylo ze střední a východní Evropy vysídleno na 15 milionů Němců, z toho až tři miliony z tehdejšího Československa. Jejich dnešní sraz se konal pod heslem "Pravda a spravedlnost - silná Evropa".

Sudetští Němci oblékají figurínu do kroje z oblasti Chebu (květen 08).

Foto: ČTK/AP, Reuters a Petr Podaný

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ