Dusno kolem zakázky
Merkelová hrozí, že Izraeli nedodá ponorku. Kvůli osadám
26.10.2011 12:45
Německá kancléřka Angela Merkelová prý zvažuje zrušení dodávky šesté ponorky izraelské armádě v reakci na Izraelem ohlášenou výstavbu tisícovky nových bytů ve východním Jeruzalémě. Informoval o tom izraelský list Jediot Achronot s odvoláním na vysoké izraelské představitele.
Deník v dané souvislosti dodal, že napětí ve vztazích s Německem, které je považováno za nejbližšího evropského spojence Izraele, vyvolává znepokojení u činitelů ministerstva obrany, kteří doufají v posílení strategických kapacit židovského státu.
"Německo znovu zvažuje své principiální rozhodnutí prodat (Izraeli) šestou ponorku typu Dolphin, a to v důsledku napětí, které nastalo mezi kancléřkou Merkelovou a (izraelským) premiérem Benjaminem Netanjahuem," uvedl Jediot Achronot.
Merkelová tak podle jeho nejmenovaných zdrojů chce dát najevo svou nespokojenost se zářijovým oznámením Izraele o výstavbě nových 1100 bytů v židovské čtvrti Gilo ve východním Jeruzalémě.
Není to poprvé, co Němci vyzbrojují izraelské válečné loďstvo. V letech 1999 až 2000 převzali Izraelci tři ponorky třídy Dolphin (Dolphin, Leviathan a Tekuma), jež přišly zhruba na 225 milionů eur za kus.
První dvě byly německým darem (o tom rozhodla roku 1991 vláda Helmuta Kohla). Poté se v Německu začaly stavět pro Izraelce další dvě ponorky za celkem miliardu eur.
Zhruba třetinu měli údajně uhradit němečtí daňoví poplatníci. Předloni v září požádal Jeruzalém německého "sponzora" o šestou ponorku a nový tučný finanční příspěvek Berlína na její výstavbu.
V pořadí poslední třídy podvodní plavidla třídy Dolphin jsou výrazně dražší než jejich předchůdkyně, což se vysvětluje vyspělejším pohonem a modernizací, ale řada expertů to zpochybňuje.
Pokračující izraelská výstavba v osadách na palestinském západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, který si Palestinci nárokují jako hlavní město svého samostatného státu, je hlavní překážkou obnovy mírového procesu na Blízkém východě. Zastavením izraelské kolonizační výstavby podmiňují jeho oživení Palestinci, Izrael nechce na žádné předběžné podmínky přistoupit.
S cílem pokusit se odblokovat izraelsko-palestinská mírová jednání dnes budou v Jeruzalémě jednat odděleně s představiteli obou stran zástupci takzvaného blízkovýchodního kvartetu (OSN, EU, USA, Rusko).
Podle zahraničních vojenských expertů mohou být tyto ponorky dodávané Němci vybaveny jadernými zbraněmi.
Generální ředitel ministerstva obrany Udi Šani na dotaz veřejného rozhlasu odmítl informace zveřejněné listem Jediot Achronot potvrdit nebo vyvrátit.
"Je to velmi komplikovaná záležitost, velmi citlivá a je v jednání. Ve hře je celá řada aspektů, a pokud jde o ty politické, nechtěl bych o nich mluvit přes média," řekl Šani.
Představitel zahraničněpolitického odboru na ministerstvu obrany Amos Gilad se ve vojenském rozhlase bez dalších podrobností omezil jen na prohlášení, že "Německo netrestá Izrael".
Podle renomované organizace Sdružení pro kontrolu zbrojení má dnes Izrael arzenál čítající 75 až 200 jaderných zbraní. Ty by podle většiny expertů mohly být použity na třech nosičích: na izraelských balistických střelách Jericho, na bojových letounech F16 a F15 a konečně na raketách, jimiž jsou vyzbrojeny tři ponorky třídy Doplhin (Delfín) německé výroby, které Izrael vlastní.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.