Uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Na předvolebním shromáždění své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v severoněmeckém městě Neustrelitz to řekla kancléřka Angela Merkelová. Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Merkelová připustila, že existují snahy získat běžence pro věc islamistů. "Fenomén islamistického terorismu, Islámského státu (IS), není jevem, který k nám přišel s uprchlíky," řekla však. IS podle ní dělá Německu problémy už řadu let a byl patrný už před loňskou migrační krizí.
V Německu se v červenci staly čtyři krvavé útoky, z nichž dva podle vyšetřovatelů byly motivovány islamistickým terorismem. V jednom případě sedmnáctiletý Afghánec napadl nožem a sekerou ve vlaku do Würzburgu pět lidí, než ho policie zastřelila. V bavorském Ansbachu odpálil výbušniny ve svém batohu odmítnutý žadatel o azyl, exploze ho zabila a zranila devět dalších lidí.
Kancléřka také odmítla protimuslimské nálady, které v důsledku migrační krize zesílily v německé společnosti a které pomáhají k vzestupu populistické Alternativě pro Německo (AfD).
"Jasně jsme řekli, že islám, který je prožíván na základě ústavy, patří k Německu," řekla. Formy islámu, které odmítají německou ústavu a například popírají rovnoprávnost mužů a žen, však podle ní nemají v zemi místo.