Podle německé kancléřky Angely Merkelové by rozhovory Evropské unie se Švýcarskem o volném pohybu osob v žádném případě neměly být spojovány s vyjednáváním o vystoupení Británie z EU. Řekla to v Berlíně na společné tiskové konferenci po schůzce se švýcarským prezidentem Johannem Schneiderem-Ammannem.
Slova šéfky německé vlády potvrzují stejný názor obou zemí na tuto věc při hledání řešení šitého přesně na míru pro Švýcarsko, které se snaží omezit imigraci z Evropské unie. To je přitom velmi důležité téma rovněž pro Británii.
Jakékoli ústupky, které unie učiní nečlenskému Švýcarsku, bude velice pozorně sledovat Londýn. Pro něj by to mohlo být vodítko, co může očekávat Británie, která se připravuje na nové vyjednávání o vztazích s EU poté, co Britové 23. června v referendu hlasovali pro vystoupení.
"Kdybych byla občankou Švýcarska, nebyla bych ráda, kdyby se to najednou probíralo v novém světle kvůli jinému rozhodnutí v jiné zemi," řekla Merkelová. "To je důvod, proč bychom měli vést tyto rozhovory se Švýcarskem, jako kdyby otázka Velké Británie nikdy neexistovala. Mohu jenom říci, že se postoj Německa ohledně rozhodnutí Velké Británie nezměnil," dodala.
Prezident Schneider-Ammann doufá, že by dohoda s EU o volném pohybu mohla být ještě letos. Před setkáním s Merkelovou ale vyznačil tvrdou pozici, když v rozhlasovém rozhovoru trval na tom, že otázka volného pohybu by neměla být spojována s širší dohodou, kterou chce Brusel uzavřít s Bernem. Řekl, že by na Švýcarsko neměl být vyvíjen nátlak, aby se vzdalo své svrchovanosti.
Evropská unie chce nahradit zhruba 120 jednotlivých specifických dohod v různých oblastech novou "rámcovou dohodou", kterou by Švýcarsko automaticky schválilo mnoho nových unijních právních předpisů.
Švýcarsko musí v příštím roce realizovat výsledek referenda z roku 2014, v němž se voliči vyslovili pro zavedení kvót pro pracovníky z EU. Takové omezení by ale porušilo dvoustranné dohody, které poskytují Švýcarsku větší přístup na jednotný unijní trh výměnou za volný pohyb občanů.