Merkelová skončí 15. března, tvrdí šéf AfD Bystroň

Zahraničí
1. 2. 2016 05:51
Kancléřka Angela Merkelová.
Kancléřka Angela Merkelová.

O kancléřce Angele Merkelové hovoří jako o politikovi bez tvaru a názoru. Posledních dvou českých prezidentů si váží za jejich otevřené vystupování. Petr Bystroň vede bavorskou organizaci euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD).

Alternativa pro Německo (AfD) chce být mluvčím německých odpůrců migrace. Není toto místo na politické scéně už obsazeno, například hnutím Pegida?

Já to tak nevnímám. Na začátku v Německu fungovala pouze národní fronta "vítačů". Teď přibývají odpůrci migrace v celé společnosti. Nejvíce z řad CDU/CSU, ale už i jednotlivci ze strany Zelených a sociální demokracie (SPD). Aktuálně chtěly místní organizace SPD v Severním Porýní-Vestfálsku uspořádat demonstraci proti azylové politice vlády. Byla z toho docela mela. Od vedení sociální demokracie dostali takovou za ucho, že demonstraci odvolali. Když se Zelení a socialisté vyslovují veřejně proti, je na tom dobře vidět, jak daleko situace došla. Odráží se i v průzkumech. Na počátku roku 2015 se proti migraci stavělo 57 procent lidí, o rok později stejný postoj zastává přes 70 procent lidí.

Jak se vaše strana stará o to, aby se zbavila nálepky extremistů a populistů?

Zmínil jsem průzkumy veřejného mínění. S nimi souvisí jedna poučka: když dlouhodobě očerňujete nějakou skupinu, míra empatie s touto skupinou roste, pokud s ní lidé mají přímý kontakt. Před dvěma týdny zveřejnil institut Emnid průzkum, podle něhož zmíněné pravidlo funguje v případě uprchlíků obráceně. Osobní zkušenost s uprchlíky má podle šetření každý třetí Němec. Proti migraci se stavějí právě lidé, kteří s uprchlíky mají osobní zkušenost.

Protestní shromáždění německé strany Alternativa pro Německo (AfD) v Berlíně.Jak si to vysvětlujete?

Jde o věc propagandy. Tvrdila, že k nám přijíždějí lékaři z Aleppa a jaderní fyzici z Damašku. Bude stačit, když je náležitě přivítáme, dáme jim kytičku a oni se budou hezky integrovat. V osobním kontaktu ale lidé zjistili, jaká je realita.


Často zmiňujete lež a propagandu. Jak jste v tomto ohledu vnímal události silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem?

Kolín byl zlomový bod pro celou německou společnost. Ukázalo se, že informace servírované lidem po několik měsíců jsou nepravdivé. Ještě horší bylo, jak vyšlo najevo, že úřady manipulovaly realitou. Měly přikázáno podobné incidenty nezveřejňovat. To snad lidi naštvalo ještě víc. Obě dvě věci způsobily naprostou explozi. Část novinářů začala psát o migrantech o 180 stupňů jinak.

Krátce po silvestru jste napsal, že jde o konec "systému Merkel" ve Spolkové republice. Jak jste to myslel?

Prolomil se systém propagandy, alespoň dočasně. Hlavně jsem ale chtěl říct, že už opravdu skončila kancléřka Merkelová. Nastal konec její éry. Kdyby se 13. března nekonaly zemské volby, Angela Merkelová by už dávno padla. Potvrzují to i moje informace přímo z předsednictva bavorské CSU. Všichni její odpůrci jen čekají na volby. Nechtějí poškodit vlastní stranu tím, že by do ní nyní vnášeli hádky. To by pro CDU/CSU znamenalo ještě větší ztráty, než budou mít teď.


Politika Angely Merkelové se silně dotýká i Česka. Měla by vláda v Praze vyslyšet její apely, chovat se solidárně a pomoci Německu s uprchlíky?

Pro začátek musím důrazně upozornit, že nejde o žádnou solidaritu. Tento pojem kancléřka pervertuje. Ve skutečnosti jde o vydírání. Trefné vyjádření jsem zaznamenal v britském tisku: Tuto party pořádá Angela a měla by se o své hosty postarat. Je to fakt. Migranti nechtějí do Česka nebo do Evropy, chtějí do Německa, protože je Angela Merkelová opakovaně pozvala a pořád jim nechává otevřené hranice. Bavorsko už dvakrát nabídlo spolkové vládě, že hraniční přechody bude kontrolovat bavorskou policií. Spolkové ministerstvo vnitra to už dvakrát odmítlo. V této situaci žádat sousedy, aby převzali část uprchlíků, je opravdu perverze. Co by se stalo, kdybyste na ni přistoupili? Importovali byste si všechny problémy, o nichž zatím pouze čtete. Navíc by vzrostlo napětí mezi evropskými národy.

Čtěte TÝDEN!* Jak se vlastně Petr Bystroň dostal k politice?

* Jak vysvětluje své tvrzení, že jde o konec "systému Merkel" ve Spolkové republice?

* Považuje Miloše Zemana za vhodného člena AfD?

ODPOVĚDI NA TYTO A DALŠÍ OTÁZKY NALEZNETE V NEJNOVĚJŠÍM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 1. ÚNORA 2015.

Autor: Tomáš MenschikFoto: ČTK/AP , Michael Sohn

Další čtení

ilustrační foto (CNN, 2015))

Putin je po telefonu s Trumpem připraven pracovat na memorandu

Zahraničí
Aktualizováno: 20. 5. 2025 01:08

Starmer, Macron a Carney varovali, že přijmou jasné kroky proti izraelské vládě

Zahraničí
19. 5. 2025

Analytik: Rozdíl v zisku kandidátů na prezidenta v Polsku je překvapivě malý

Zahraničí
19. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ