Merkelová zchladila ukrajinské naděje na vstup do EU

Zahraničí
28. 2. 2007 16:08
Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem.
Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem.

Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu chladila ukrajinské naděje na dohledné členství v Evropské unii. Po setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem v Berlíně uvedla, že cestou k přiblížení Kyjeva je chystaná nová kooperační dohoda s EU, o níž se začne jednat počátkem března. Unie také musí nejdříve v institucionálních reformách vytvořit předpoklady pro své další rozšiřování, konstatovala.

"Chceme přirozeně, aby v nové partnerské dohodě byla zakotvena perspektiva vstupu," uvedl v německém listu Handelsblatt Janukovyč, jemuž se přisuzuje spíše proruská orientace. Také prozápadněji zaměřený ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který byl v Berlíně nedávno, EU viní, že ho málo podporuje ve snaze o členství v EU a NATO.

"Z ukrajinského pohledu se zdá, že mnozí politikové EU jsou příliš opatrní," řekl Juščenko dnešnímu listu Financial Times Deutschland (FTD). Jeho snaha zatím nachází vstřícnost jen u polského souseda.

Jinak ale Janukovyč a Juščenko do Německa přenesli své domácí spory. Premiéru se například nezdá prezidentova snaha o členství v Severoatlantické alianci. "O tom by mohlo rozhodnout jen referendum," reagoval ve středu v Berlíně na společné tiskové konferenci s Merkelovou.

Juščenko se zároveň s premiérem střel ve FTD ohledně nároku na určování zahraniční politiky země. Podle Juščenka to z ústavy přísluší prezidentovi i přesto, že loňská reforma základního zákona vyvážila politické poměry i ve značný prospěch vlády.

Na rozdíl od Janukovyče Juščenko kriticky komentoval vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina, který počátkem února na mezinárodní konferenci v Mnichově obvinil USA z hegemonie. "Rétorika bipolárního světa nemůže být účinnou evropskou politikou," reagoval Juščenko, který se mnichovského fóra rovněž účastnil.

Také vytvoření amerického protiraketového systému v Česku a Polsku považuje Juščenko za obranný a nikoli útočný prostředek. Janukovyč naopak v Handelsblattu žádá dialog mezi východní a západní Evropu o americkému systému dříve, než padne konečné rozhodnutí. "Evropa se už nesmí znovu rozdělit, jako tomu bylo třeba v případě irácké války," uvedl Janukovyč.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ