Merkelová zchladila ukrajinské naděje na vstup do EU

Zahraničí
28. 2. 2007 16:08
Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem.
Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem.

Německá kancléřka Angela Merkelová na setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem. Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu chladila ukrajinské naděje na dohledné členství v Evropské unii. Po setkání s premiérem Viktorem Janukovyčem v Berlíně uvedla, že cestou k přiblížení Kyjeva je chystaná nová kooperační dohoda s EU, o níž se začne jednat počátkem března. Unie také musí nejdříve v institucionálních reformách vytvořit předpoklady pro své další rozšiřování, konstatovala.

"Chceme přirozeně, aby v nové partnerské dohodě byla zakotvena perspektiva vstupu," uvedl v německém listu Handelsblatt Janukovyč, jemuž se přisuzuje spíše proruská orientace. Také prozápadněji zaměřený ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který byl v Berlíně nedávno, EU viní, že ho málo podporuje ve snaze o členství v EU a NATO.

"Z ukrajinského pohledu se zdá, že mnozí politikové EU jsou příliš opatrní," řekl Juščenko dnešnímu listu Financial Times Deutschland (FTD). Jeho snaha zatím nachází vstřícnost jen u polského souseda.

Jinak ale Janukovyč a Juščenko do Německa přenesli své domácí spory. Premiéru se například nezdá prezidentova snaha o členství v Severoatlantické alianci. "O tom by mohlo rozhodnout jen referendum," reagoval ve středu v Berlíně na společné tiskové konferenci s Merkelovou.

Juščenko se zároveň s premiérem střel ve FTD ohledně nároku na určování zahraniční politiky země. Podle Juščenka to z ústavy přísluší prezidentovi i přesto, že loňská reforma základního zákona vyvážila politické poměry i ve značný prospěch vlády.

Na rozdíl od Janukovyče Juščenko kriticky komentoval vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina, který počátkem února na mezinárodní konferenci v Mnichově obvinil USA z hegemonie. "Rétorika bipolárního světa nemůže být účinnou evropskou politikou," reagoval Juščenko, který se mnichovského fóra rovněž účastnil.

Také vytvoření amerického protiraketového systému v Česku a Polsku považuje Juščenko za obranný a nikoli útočný prostředek. Janukovyč naopak v Handelsblattu žádá dialog mezi východní a západní Evropu o americkému systému dříve, než padne konečné rozhodnutí. "Evropa se už nesmí znovu rozdělit, jako tomu bylo třeba v případě irácké války," uvedl Janukovyč.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj varoval: Pozor! Rusko v létě "něco" chystá v Bělorusku

Zahraničí
29. 4. 2025
ilustrační foto

Organizovaný zločin rekrutuje mladé na internetu. Může se to stát i v Česku

Zahraničí
29. 4. 2025

V ordinaci v Polsku ubodal pacient lékaře. Nebyl spokojený s léčbou

Zahraničí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ