Merkelové <span>muži ze Stasi</span>. Agenti NDR stále slouží vládě

Zahraničí
3. 7. 2009 12:45
Chlapík z ochranky při návštěvě Obamy s Merkelovou v Drážďanech.
Chlapík z ochranky při návštěvě Obamy s Merkelovou v Drážďanech.

Chlapík z ochranky při návštěvě Obamy s Merkelovou v Drážďanech.Dva bývalí pracovníci východoněmecké tajné služby Stasi údajně odpovídají za bezpečnost německé kancléřky Angely Merkelové na její chalupě v Braniborsku. Uvedla to ve svém publicistickém pořadu Monitor německá veřejnoprávní televize ARD. Ministerstvo vnitra této východoněmecké spolkové země informace popřelo.

ARD tvrdí, že zhruba stovka bývalých komunistických rozvědčíků dodnes působí v v braniborském kriminálním úřadě.

Braniborské ministerstvo vnitra přiznalo, že v řadách kriminalistů pracuje 58 bývalých lidí od Stasi. Podle ARD dnes 13 těchto osob působí v pozici vedoucích referátů a devět jich pracuje v oddělení protistátních trestných činů. Ministerstvo pouze potvrdilo, že dva bývalí důstojníci Stasi dnes mají hodnost vrchních policejních radů.

ARD dále tvrdí, že někteří z dnešních vedoucích referátů dříve pracovali jako vedoucí vyšetřovatelé v elitním oddělení IX, které bylo pověřeno inscenováním politických procesů. Experti hovoří o policejním skandálu.

Archívy Stasi v Berlíně. Stále nová překvapení.Podle ARD jsou dva bývalí příslušníci Stasi odpovědní za hlídání kancléřčina víkendového pozemku v regionu Uckermark poblíž města Prenzlau.

Jeden z nich prý pro obávané "ministerstvo pro státní bezpečnost" pracoval deset let, naposledy v oddělení III, v jehož popisu práce byly mimo jiné odposlechy telefonátů ze Západu.

Braniborský ministr vnitra Jörg Schönbohm podle dnešního deníku Berliner Zeitung označil tuto část reportáže za "absolutně lživou zprávu". Za hlídání samotné kancléřky totiž podle něj odpovídá nikoli zemský, nýbrž spolkový kriminální úřad a střežení jejích nemovitostí spadá pod policejní prezídium ve Frankfurtu nad Odrou.

Zemský ministr tvrdí, že polovině z 200 bývalých placených pracovníků Stasi, kteří nyní pracují jako policisté, bylo v roce 1989 méně než 25 let. Předhazovat jim dnes činnost pro Stasi je podle něj "zavádějící a falešné". "Odmítám policii stavět pod všeobecné podezření," řekl Schönbohm.

Agent jako agent? (ilustrační foto).Ještě před sjednocením Německa v únoru 1990 bylo u kulatého stolu dohodnuto, že 220 řádných zaměstnanců Stasi může pracovat u policie.

Při prověrkách po roce 1991 se zjistilo, že u policie stále pracuje 242 bývalých agentů Stasi a 1238 takzvaných neoficiálních spolupracovníků. Kolem 600 jich bylo propuštěno.

Historik vládního úřadu pro podklady Stasi Roger Engelmann přesto označil odhalené skutečnosti za skandál. "Ani tomu nemohu uvěřit. Myslel jsem, že byli všichni dávno profiltrováni.

Předseda německých policejních odborů Rainer Wendt hovoří o naprostém selhání vlády. Zemské kriminální úřady (LKA) totiž rozplétají i protistátní trestné činy a případy organizované kriminality. "Tady potřebujeme vyšetřující síly, u nichž nelze pochybovat o oddanosti právnímu státu," zdůraznil Wendt.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ