Merkelovou Němci viní z vlastizrady. Kvůli běžencům

Zahraničí
30. 10. 2015 13:28
Angela Merkelová.
Angela Merkelová.

Německé nejvyšší státní zastupitelství dostalo zhruba čtyři sta trestních oznámení na kancléřku Angelu Merkelovou kvůli jejímu postoji v uprchlické krizi. Autoři těchto oznámení většinou Merkelovou obviňují, že se svým vstřícným postojem k běžencům dopustila vlastizrady. Podle právních odborníků však trestní oznámení nemají šanci na úspěch.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

V předložených trestních oznámeních se většinou tvrdí, že kancléřka ohrožuje vnitřní bezpečnost Německa, když nebrání běžencům v příchodu do země. Autoři podání jsou přesvědčeni, že uprchlická krize může ohrozit ústavní uspořádání Německa.

Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že všechna trestní oznámení prověří, jak mu nařizuje zákon. Podle právních odborníků je ale jen velmi malá pravděpodobnost, že by prokuratura začala Merkelovou skutečně vyšetřovat.

"Tato trestní oznámení nemají šanci na úspěch," řekl serveru Focus Online profesor práva na pasovské univerzitě Holm Putzke. Podle německých zákonů lze za vlastizradu označit takové jednání, kdy se pachatelé snaží násilím nebo výhrůžkami docílit změny ústavního uspořádání. Ničeho takového se Merkelová podle Putzkeho nedopustila. "Navíc se zatím neprokázalo, že by dosavadní přistěhovalecká vlna nějakým způsobem ovlivnila stav Německa," uvedl expert.

V budoucnu se však dá očekávat, že počet trestních oznámení na kancléřku i na další členy vlády vzroste. Časopis Compact nedávno na svých internetových stránkách zveřejnil vzor, jak obvinit Merkelovou z vlastizrady. Případným stěžovatelům stačí do něj vyplnit své jméno a adresu a poslat ho na adresu nejvyššího státního zastupitelství.

Do Německa letos podle neoficiálních údajů přišlo asi 800 tisíc žadatelů o azyl. Očekává se, že za celý rok do země dorazí až 1,5 milionu běženců.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Michael Sohn

Další čtení

ilustrační foto

Izraelská armáda zastřelila 14letého palestinského chlapce, prý jednala v sebeobraně

Zahraničí
16. 1. 2026

Ukrajině už došly elektrárny, Rusko je zničilo. Prosí o pomoc v Evropě

Zahraničí
16. 1. 2026
Prezident Petr Pavel

Zelenskyj udělil prezidentu Pavlovi Řád knížete Moudrého za služby jeho národu

Zahraničí
Aktualizováno: 16. 1. 2026 13:20

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ