Osoby různého věku, národností i v různých životních situacích pohřbilo v úterý zřícení části dálničního viaduktu v italském Janově. Některé oběti zahynuly při práci, jiné při cestě na dovolenou, jako tomu bylo v případě osmiletého Samuela a jeho rodičů. Symbolem štěstí v neštěstí se stalo nákladní auto, jehož řidič dokázal zastavit několik metrů před náhle vzniklou propastí.
Italská média informovala, že ještě ve středu odpoledne vozidlu s logem obchodního řetězce Basko běžel motor. Řidič Luigi jej tak po zřícení části mostu zanechal a dal se na útěk. "Zachránil jsem se, protože mě nějaké auto předjelo a já zpomalil. Viděl jsem, jak padá i s dalšími, na místě jsem zabrzdil, zařadil jsem zpátečku, pak jsem otevřel dveře a utekl. Kamion tam zůstal, se zapnutým motorem," vypověděl 37letý muž v rozhovoru s deníkem La Repubblica.
Deník Corriere della Sera napsal, že Luigi předtím s kamionem zacouval alespoň o deset metrů. Až znalecké posudky možná ukážou, zda bylo předtím vozidlo na části vozovky, která nyní leží o několik desítek metrů níže.
Zřejmě nejsilnějším příběhem na opačné straně je smrt Ersilie Piccininové a jejího manžela Roberta Robbiana, kteří zahynuli společně s osmiletým synem Samuelem. Rodina směřovala ze západu Janova do přístavu, odkud je měl trajekt přepravit za dovolenou na Sardinii. Tělo Samuela bylo jedním z prvních, které záchranáři v troskách Morandiho mostu našli.
Osudová změna
Na dovolenou jela také čtveřice mladíků z Neapole. Matteo Bentornati, Giovanni Battiloro, Gerardo Esposito a Antonio Stanzione chtěli původně letět letadlem, poté změnili plány a rozhodli se do Barcelony dojet autem. Jejich cesta však skončila v Janově. Na Facebooku se po zprávě o jejich smrti objevil nespočet vzkazů se vzpomínkami blízkých, uvádí Corriere della Sera.
Mezi 39 potvrzenými oběťmi úterní tragédie byli lidé z různých koutů Itálie, ale také Francouzi, Albánci a dva muži a jedna žena z Chile. "Byl to celý svět, na těch sto metrech zhrouceného mostu," napsal web deníku La Repubblica. Také trojice mladých Francouzů měla namířeno na Sardinii. Jejich těla byla identifikována i podle náušnice a náramku.
Trosky viaduktu zasypaly rovněž tři janovské dělníky, kteří v kritickém okamžiku po půl dvanácté pracovali v místech pod Morandiho mostem. Těla Alessandra Campory a Bruna Casagrandeho už byla nalezena, Mirko Vicini je veden jako nezvěstný. "Nemohli mít čas na to uvědomit si, co se děje. Zůstali pohřbeni pod obrovskou masou asfaltu, železobetonu a pilířů," napsal Corriere della Sera.
Forza Genova! #Genova #Genovaponte #Genovanelcuore #Genoa #Sampdoria #PonteMorandi #Morandi #Crollo #CrolloPonte #ForzaGenova #PrayForGenova #Autostrade #Italia • https://t.co/QedFTDYAPP pic.twitter.com/9CNHvYkjhh
- GOKCEN EKE (@caricaturella) 15. srpna 2018
Pomoc rodinám obětí nabídl například kapitán fotbalového klubu CFC Janov Mimmo Crisciti. On sám prý po Morandiho mostu projel jen deset minut před kolapsem jednoho z nosníků. "Mám štěstí, ale další lidé nikoli. Jako kapitán Janova mám blízko k příbuzným obětí... Už jsme o tom mluvili s ostatními a něco uděláme. Janov je krásné město, musíme se přes to přenést, být silní a zůstat jednotní," citovala Criscitiho agentura ANSA.
K jednotě vyzývá také kreslený obrázek, který se šíří na sociální síti Twitter. S popiskem "Janov do toho!" zobrazuje dva muže stojící vedle sebe, jednoho v dresu CFC Janov a druhého v barvách rivalů Sampdoria, kteří se drží kolem ramen a spolu vyplňují mezeru vzniklou ve viaduktu.