Migrace se na Slovensku stala jedním z hlavních témat veřejného a politického života, byť uprchlická krize se této země přímo nedotkla. Ve své studii na to upozornil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO). Vyhrocený postoj vůči uprchlíkům podle institutu může do budoucna ovlivnit názory Slováků na migranty, které bude pětimilionové Slovensko potřebovat v souvislosti se svým zhoršujícím se demografickým vývojem.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Slovenské obyvatelstvo je (vůči migrantům) nastaveno, mírně řečeno, rezervovaně. Politické strany se snažily této skutečnosti využít," uvedl prezident IVO Grigorij Mesežnikov, který publikaci představil. Za výjimku mezi politiky označil prezidenta Andreje Kisku, který se v minulosti vyslovil pro pomoc uprchlíkům.
Slovensko pod vedením premiéra Roberta Fica odmítlo přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót mezi členské země EU a toto rozhodnutí napadlo u unijního soudu. Bratislava prosazuje pomoc běžencům na dobrovolném principu.
"Byl zde silný pocit ohrožení zvenčí i naděje, že uprchlíci přeci jenom nepřijedou, jakož i jednoznačné odmítnutí přijmout uprchlíky a pomoci jim. Pro postoj veřejnosti byla příznačná nízká míra akceptace politiky EU v otázce migrace a uprchlíků a naopak vysoká podpora pro politiku slovenské vlády," uvedli autoři studie.
Demografické problémy Slovenska
Postoj slovenských politiků v uprchlické krizi v EU, která byla jedním z hlavních témat už před březnovými parlamentními volbami, může podle Mesežnikova ovlivnit názory veřejnosti na příchod cizinců na Slovensko.
"Následky budou dlouhodobé. Potřebujeme posílení některých pracovních pozic. Země se neobejde bez přísunu lidí, kteří pomohou řešit demografické problémy," uvedl Mesežnikov.
Spoluautorka studie Elena Gallová Kriglerová řekla, že většina slovenských politiků využívá takzvanou menšinovou kartu, ať už jde o uprchlíky nebo o příslušníky menšin. V této souvislosti zmínila víkendový kongres Ficovy strany Směr-sociální demokracie, na které premiér a předseda této nejsilnější politické strany na Slovensku zmínil potřebu nastolení pořádku v romských osadách. V nich na Slovensku podle odhadů žijí desítky tisíc lidí.