Úbytek migrantů
Migrační dohoda je v zájmu EU i Turecka, řekl řecký ministr
13.05.2016 18:53
V zájmu Evropské unie i Turecka je, aby uplatňování dohody o migraci pokračovalo, prohlásil řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias po schůzce se slovenským kolegou Miroslavem Lajčákem. Podle evropské pohraniční agentury Frontex v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem o 90 procent klesl počet migrantů, kteří z Turecka dorazili na řecké ostrovy.
"Uplatňování dohody bylo dosud úspěšné. Je v zájmu EU a Turecka, abychom pokračovali v jejím uplatňování. Doufám, že nedojde k odklonu od této smlouvy a že Turecko splní všechny předpoklady a podmínky, které jsou v ní uvedeny," řekl Kotzias novinářům. Dodal, že po uzavření zmiňované dohody klesly počty uprchlíků ze tří až čtyř tisíců lidí na sto osob denně a že během některých dnů nedorazil na řecké ostrovy žádný uprchlík.
Agentura Frontex uvedla, že měsíc po začátku platnosti dohody unie a Turecka tak na řecké ostrovy nově připlulo ani ne 2700 migrantů, nejčastěji ze Sýrie, Pákistánu, Afghánistánu a Iráku. Podle březnové dohody mezi osmadvacítkou a Ankarou by ale měli být vráceni zpět do Turecka, pokud jim Řekové nepřiznají azyl.
"Migrační otázka má svůj původ na Blízkém východě, a to z důvodu, že neexistovala dostatečná finanční podpora pokud jde o uprchlíky, kteří žili v zemích sousedící se Sýrií," uvedl šéf řecké diplomacie. Upozornil, že případné zopakování migrační vlny nepostihne jen Řecko, ale i ostatní státy EU.
Slovenský ministr zahraničí Lajčák řekl, že Slovensko pozitivně vnímá řeckou snahu zvládat migrační vlnu. "Migrační krize je krizí pro celou Evropskou unii. Není to problém Řecka nebo Itálie. Současný stav nám dává jistou míru optimismu, že problém dokážeme zvládnout. Role Řecka je v tomto (procesu) klíčová," uvedl Lajčák.
Právě otázka migrace vyvolala před březnovými parlamentními volbami na Slovensku diplomatickou roztržku mezi Bratislavou a Aténami, které ostře kritizovaly výroky slovenského premiéra Roberta Fica. Trojnásobný předseda slovenské vlády, který v současnosti stojí v čele koaličního kabinetu, v minulosti například vyjádřil pochybnosti, zda je Řecko s to zajistit ochranu vnější schengenské hranice. Zároveň podpořil myšlenku náhradního plánu ochrany schengenského prostoru prostřednictvím posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem.
Lajčák po schůzce Kotziasem řekl, že dnešní jednání obou ministrů i jeho dubnová návštěva Řecka svědčí o obnovené důvěře mezi oběma zeměmi a o vysokém stupni vzájemného porozumění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.