Rakouský ministr
Migranti na slovenské trase. Balkán ještě není zavřený
20.09.2017 13:31
Na balkánské trase vznikají nové cesty, kudy převáděči pašují migranty. Řekl to rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil německému deníku Die Welt. Stále více převáděčů se podle něj pokouší dostat uprchlíky přes Slovensko dále na sever Evropy.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Rakouská policie a armáda proto začaly provádět společné utajené kontroly v blízkosti slovenských hranic, uvedl Doskozil.
"Podle našich poznatků vznikají v poslední době na Balkáně nové převáděčské trasy poté, co Maďarsko a Makedonie výrazně zpřísnily ochranu vnějších hranic EU," řekl rakouský ministr.
"Pozorujeme, že mnoho uprchlíků, kteří dnes přicházejí například z Řecka a Srbska, se pokouší přesouvat po slovenské trase dále na sever. Volí cestu přes Rumunsko nebo Bulharsko," popsal situaci Doskozil.
Policie a armáda nyní začaly provádět skryté kontroly v rakousko-slovenském pohraničí. "Dosud se ještě nestalo, že by vojáci v tuzemsku asistovali při klasické policejní práci. Ale je to nutné," zdůraznil politik.
Balkánská trasa jako taková je podle něj nadále prostupná a oblíbená. Podle sociálnědemokratického politika se letos do Rakouska dostalo zhruba 8 tisíc ze zhruba 12 tisíc žadatelů o azyl právě přes Balkán.
Doskozil v rozhovoru rovněž vyjádřil naději, že i země jako Polsko a Maďarsko budou uprchlíky přebírat. Připustil ale, že tyto země ztratily důvěru v EU, a tu bude třeba obnovit.
Jako jedno z nutných opatření Doskozil jmenoval zřizování center pro přijímání uprchlíků v Africe (hotspotů), v nichž by se rozhodovalo o migrantech, kteří by mířili do EU.
Podle Doskozila však nyní nelze tato centra budovat v Libyi, jak se zvažovalo, kvůli tamní nestabilní situaci. "Ale Mali nebo Niger by byly vhodnými místy," domnívá se Doskozil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.