Evropská unie by měla rychleji a ve větších počtech přerozdělovat migranty ze zemí trpících jejich největším náporem, prohlásil vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi, podle něhož musí ostatní unijní země ukázat větší solidaritu se státy jako je Itálie nebo Řecko.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Program přesidlování uprchlíků měl v první vlně přemístit na 160 tisíc lidí ze zmíněných zemí do dalších států unie, zatím se to však podařilo u méně než 4000.
"Nepřestanu v zájmu uprchlíků, v zájmu států, které je mají na svém území - především Itálie a Řecka - volat po rozšíření a zrychlení tohoto programu," řekl Grandi během své návštěvy Řecka.
Některé evropské státy včetně Česka jsou proti povinnému přerozdělování uprchlíků pomocí pevně stanovených kvót, podle nichž mělo být v EU rozmístěno zmíněné množství migrantů. Slovensko a Maďarsko podaly proti tomuto principu žalobu.
"Toto je případ, v němž by měla a musí fungovat evropská solidarita," prohlásil Grandi. Navzdory stále negativnějšímu přístupu k přijímání uprchlíků ze strany řady evropských politiků může podle něho program stále fungovat. "Protože prostě musí," dodal komisař OSN.
Řecké úřady v současnosti oficiálně evidují na 58 tisíc běženců. Počet nově příchozích se ale znovu zvyšuje. Minulý týden to bylo přes 200 denně, zatímco v červenci zhruba 60. Čísla jsou však výrazně nižší, než před uzavřením březnové dohody mezi EU a Ankarou o vracení migrantů. Tehdy připlouvalo do Řecka v průměru 2000 uprchlíků denně.