Ve Velké Británii vyrůstá čím dál více dětí v chudobě. Je to vinou snížení pracovních benefitů a zmrazení platů ve veřejném sektoru, což má na pracující domácnosti negativní dopad. Až o jeden milion dětí více žije v chudobě oproti roku 2010, zjistila studie londýnské společnosti Trades Union Congress (TUC). Zprávu přinesl server The Independent.
V daňovém roce 2018/2019 se očekává takřka až padesátiprocentní nárůst oproti roku 2010 počtu dětí, které vyrůstají v chudobě. Číslo se má zvýšit z 2,1 milionu na 3,1 milionu. Zhruba 600 tisíc dětí doplácí na to, že jejich rodiče trpí zmrazením svých platů a osekáním různých pracovních výhod, benefitů.
Svým dílem přispívá také celkově slabý růst mezd a minoritně i zvýšený populační růst. Ve všech regionálních oblastech Velké Británie se chudoba zvýšila minimálně o 30 procent. Nejhůře je na tom region East Midlands (Leicester, Nottingham, Derby...), kde chudoba vyskočila až na 76 procent.
Rodiny, v nichž oba rodiče pracují ve veřejném sektoru, byly v poslední době zasaženy nejvíce. Jejich týdenní příjem klesl až o 83 liber. U rodin, kde pracuje jen jeden rodič ve veřejném sektoru, je číslo o 30 liber nižší.
Pracovníci ve zdravotních a vzdělávacích sektorech zaznamenali postupně od roku 2010 pokles svých příjmů o 13,3 procenta. U veřejné administrativy je číslo ještě o procento vyšší. Publikování studie přichází v době, kdy se v Londýně chystá pochod jako součást demonstrace TUC, která požaduje výhodnější podmínky pro pracující.
Vláda musí zakročit
"Od roku 2010 se situace dětí v pracujících domácnostech razantně zhoršila. Roky klesajících příjmů a snížení pracovních benefitů měly pro lidi špatný důsledek. Miliony rodičů mají problémy s tím, aby uživily a ošatily své děti," řekla generální tajemnice TUC Frances O'Gradyová.
"Vláda si nechce připustit, kolik pracujících rodin nedokáže se svými penězi vyjít. Proto desítky tisíc z nich pořádají tuto sobotu pochod v Londýně, aby upozornily na nutnost vyjednat pro pracující lepší podmínky. Potřebujeme, aby ministři zvýšili minimální mzdu a využili sociální systém tak, aby žádné dítě nemuselo vyrůstat v rodině, která má problémy se uživit," dodala.