Milujeme Erdogana! Stoupenci mu "vyznali lásku" na twitteru

Zahraničí
30. 3. 2016 19:05
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Stoupenci tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se pokusili zvýšit mu popularitu na internetové síti twitter s heslem: Milujeme Erdogana. Je to ale právě síť krátkých sdělení, kterou Erdogan v minulosti ostře kritizoval a vynucoval si její cenzuru kvůli tomu, že se na ní mohli velmi svobodně vyjadřovat jeho kritici a odpůrci. Akce si také vysloužila ostrou kritiku mezi nezávislými uživateli twitteru, kteří připomněli Erdoganovo kontroverzní mocenské počínání, včetně pronásledování jeho odpůrců a kritiků, zejména novinářů.

Erdoganovi příznivci vytvořili na twitteru novou skupinu odkazovacích klíčových slov v angličtině, takzvaný hashtag, #WeLoveErdogan (Milujeme Erdogana), aby pomohli šířit projevy podpory hlavě státu na této globální internetové sociální síti. Heslo vzniklo v úterý večer u příležitosti Erdoganovy návštěvy ve Spojených státech a ihned ho převzala řada ministrů turecké vlády a činitelů vládní strany AKP.

"Náš prezident pan @RT_Erdogan byl přijat s velkým nadšením americkými občany a našimi spoluobčany," tvítoval na svém účtu turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu, doprovázející prezidenta ve Washingtonu. "#WeLoveErdogan," dodal.

Další činitelé umístili na twitter fotografie, na nichž se Erdogan objímá s dětmi, hraje fotbal nebo se schází s někdejším izraelským prezidentem Šimonem Peresem v roce 2009. "To je důvod, proč #Milujeme Erdogana," napsal jistý člen vládnoucí AKP.

Hashtag po počáteční sledovanosti rychle zmizel z položky Trendy, která slouží k informaci o tom, jak se na twitteru čerstvě mezi uživateli rozmohl. To vzbudilo bouři nevole mezi Erdoganovými zastánci, kteří obvinili správce sítě z cenzury. Obzvláště nevybíravý byl starosta Ankary Melih Gökçek, který poslal čtyři desítky tvítů s obviněním, že twitter klíčová slova změrně odstranil.

Uživatelé twitteru to ale označují za nesmysl, protože při více než miliardě lidí na síti a pouhých pár stovkách sledujících u Erdoganova hashtagu mluví algoritmy jasně: dříve nebo později musel být překonán jinými tématy zajímajícími z globálního i místního hlediska na jiném konci planety více lidí.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ