Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér navrhl vyhlásit v zemi od 15. září krizový stav kvůli masové migraci. Ve čtvrtek to oznámil šéf kabinetu premiéra Viktora Orbána János Lázár. Pintérův návrh vychází ze zákonů schválených minulý týden. Vláda se jím má zabývat příští úterý, tedy 15. září, dodal Lázár.
Podle některých médií do Maďarska přišlo od začátku roku už přes 170 tisíc migrantů utíkajících ze zemí Blízkého východu, Asie a Afriky před válečnými konflikty a chudobou. Míří do bohatších zemí Evropské unie, zejména do Německa.
Změny maďarských zákonů především označily za trestný čin překonávání plotu, který Orbánova vláda nařídila vybudovat na hranicích se Srbskem s cílem zastavit příval běženců. Upravené předpisy rovněž umožňují urychlení vyřizování žádostí o azyl.
Lázár ve čtvrtek v souvislosti se zmíněným, čtyři metry vysokým hraničním plotem řekl, že by měl být hotov do začátku října. Zatím byla v celé plánované délce dokončena jeho základní část. Kritici poukazují na to, že tato bariéra se žiletkovým drátem, připomínající období studené války, nemůže vlnu uprchlíků zastavit, protože neřeší příčiny migrační krize.
Mluvčí Orbánova kabinetu rovněž sdělil, že vláda ustoupila od zamýšlených tranzitních zón na hranicích se Srbskem. Jejich vytvoření mělo být součástí "protikrizových opatření" připravovaných na 15. září s cílem přispět k rychlejšímu vyřizování žádostí o azyl.
"Racionalita velí od tohoto opatření ustoupit," konstatoval ve čtvrtek Lázár. Podle jeho vyjádření k vyřizování registrací a žádostí o azyl budou stačit stávající záchytné tábory.
Záměr maďarské vlády zřídit na hranicích tranzitní zóny kritizoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Poukázal zejména na nedostatek místa v pásmu u hranic s ohledem na množství přicházejících lidí.