Ministr-plagiátor čelí stovce trestních oznámení

Zahraničí
7. 3. 2011 13:59
Karl-Theodor zu Guttenberg patřil k politickým favoritům.
Karl-Theodor zu Guttenberg patřil k politickým favoritům.

Plagiátorská aféra Karla-Theodora zu Guttenberga, kvůli níž minulý týden rezignoval na funkci německého ministra obrany, má policejní pokračování. Vrchní státní zastupitelství v bavorském Hofu proti populárnímu politikovi oficiálně zahájilo vyšetřování. Dosud na Guttenberga Němci podali kvůli podezření z opisování v jeho doktorské práci více než sto trestních oznámení.

Podle vrchního státního zástupce Reinera Laiba úřady zatím zkoumají skutkovou podstatu případu. Chtějí přitom přihlédnout i k výsledkům šetření Bayreuthské univerzity, kde exministr dizertační práci obhájil a v roce 2007 tam za ni dostal titul doktora práv. Poté, co Guttenberg sám přiznal závažné nedostatky ve své práci a titulu se zřekl, mu ho univerzita před dvěma týdny oficiálně odebrala. Její šetření ale ještě neskončilo.

K podrobnostem vyšetřování ani jeho délce se nechtěl Laib vyjádřit. Předpokládá ale, že v první řadě bude vedeno proti možnému porušení autorského práva. Guttenberg totiž více než z poloviny svou doktorskou práci sestavil z textů jiných autorů, aniž je zmínil v poznámkách.

Devětatřicetiletý politik šlechtického původu kvůli tomu čelil velkému tlaku opozice a akademické obce. I když se mohl opřít o podporu kancléřky Angely Merkelové a veřejnosti, u níž mu obrovská popularita neklesla ani po provalení skandálu, rozhodl se nakonec sám rezignovat. Podle komentátorů tak učinil hlavně proto, aby se mohl po čase do politiky vrátit.

Zahájení vyšetřování umožnilo to, že se bývalý ministr vzdal i svého poslaneckého mandátu, a tím také imunity, která členy Spolkového sněmu chrání.

Mediálně ostře sledovaná kauza vrhla špatné světlo rovněž na univerzitu v Bayreuthu, která Guttenberovi za jeho z části opsanou dizertaci udělila při doktorské zkoušce nejvyšší hodnocení. Jeho vedoucí práce a druhý zkoušející ale veškerou kritiku odmítli. Podle nich technické prostředky, kterými disponovali před čtyřmi roky, neumožňovaly zjistit, že šlo o plagiát. A budoucí hvězda německé politiky svou doktorskou práci prý suverénně obhájila.

Autor: ČTK Foto: Wikimedia Commons - Harald Dettenborn

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ