Plzeňské manýry
Ministr války v defenzivě. Vzdal se titulu Dr.
18.02.2011 12:56
Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU), který čelí obviněním z plagiátorství ve své doktorské práci, se dočasně vzdal příslušného akademického titulu. Politik je pod stále větším tlakem a každý den se objevují upozornění na další a další pasáže, které údajně opsal, aniž uvedl příslušné zdroje. Přesto se ale baron brání a obvinění ostře odmítá.
Přesto se však dnes šéf resortu obrany svého titulu Dr. dočasně vzdal, jak uvedl na krátké tiskové konferenci - ovšem jen před vybranými novináři. Pomocí kritizované diplomové práce získal roku 2007 Guttenberg na univerzitě v Bayreuthu titul doktora práv.
Jeho dílo s názvem "Stupně ústavního vývoje v USA a EU" bylo ohodnocena jedničkou.
"Tato doktorská práce je na řadě míst nehorázný plagiát a podvod," citovala na začátku aféry německá média brémského profesora práv Andrease Fischera-Lescana, který prý na nesrovnalosti v disertaci jednoho z nejpopulárnějších německých politiků současnosti přišel při rutinní kontrole.
"Textové duplikáty se táhnou celou prací a všemi obsahovými částmi," dodal Fischer-Lescano. Guttenberg disertaci odevzdal v roce 2006. Její pravost nyní zkoumají odborníci univerzity v Bayreuthu.
"Výsledek nyní prováděné kontroly očekávám s naprostým klidem. Ta práce byla vytvořena s nejlepším vědomím a svědomím," tlumočil reakci mluvčí německého ministerstva obrany. Klidně ale Guttenberg rozhodně nepůsobí. Ruší plánované politické termíny a ve čtvrtek byl záležitost osobně vysvětlit kancléřce Angele Merkelové v Berlíně.
Pokud by se prokázalo, že obvinění z rozsáhlého plagiátorství jsou pravdivá, mohlo by to pro ministra mít velmi nepříjemné důsledky. "Je ohrožena jeho politická budoucnost?" ptají se německá média. A odhalovaná místa, která prý ve své disertaci opsal bez uvedení pramenů, se stále množí.
K těm, jejichž peřím se Guttenberg mimo jiné chlubí, patří vědci, novináři i studenti. Mezi nimi jsou:
Europoslanec německé křesťanské demokracie (CDU), bývalý německý ministr obrany Rupert Scholz, autor slavnostní řeči k 50. výročí existence Spolkového ústavního soudu, novinářka švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung (opsáno údajně téměř sto řádků) a řada dalších autorů.
Média zatím informují o osmdesáti pasážích, které Guttenberg ve své disertaci o 475 stranách opsal, aniž uvedl od koho.
Pokud by se potvrdilo podezření, že politik vládní bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) při studiu podváděl, mohl by přijít o svůj titul natrvalo, nejen dočasně. Podle rozhodnutí správního soudu spolkové země Bádenska-Württemberska z roku 2008 je totiž možné v Německu odejmout doktorský titul, pokud se v hříšníkově práci "opakovaně a plánovitě" objevují pasáže z cizích textů, aniž by pisatel jejich převzetí přiznával v poznámkách.
Pro nejzářivější hvězdu německé politiky, o níž média již nějakou dobu spekulují jako o možném budoucím kancléři, by to byla v krátké době další rána poté, co jeho resort musí od konce loňského roku řešit skandály okolo neobjasněných úmrtí vojáků v Afghánistánu a na výcvikové plachetnici Gorch Fock.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.