Ministři životního prostředí EU projednají emise

Zahraničí
19. 2. 2007 14:07
bez popisku 3321
bez popisku 3321

Jedním z hlavních témat úterního zasedání ministrů životního prostředí EU bude návrh, aby se unie zavázala snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 20 procent nebo o 30 procent, pokud se k jejímu úsilí připojí i další průmyslové státy. Kromě dlouhodobé strategie budou ministři jednat i o snižování emisí u automobilů a o tom, zda do celoevropského systému obchodování s emisními povolenkami nově zahrnout také letecké společnosti.

Ambiciózní dlouhodobá strategie na snižování emisí, kterou v lednu navrhla Evropská komise, má naději uspět především u starých členských zemí. Některé ze zbylých dvanáct zemí "sedmadvacítky" zřejmě budou mít námitky především vůči tomu, aby se požadavek na dvacetiprocentní redukci emisí odvozoval od úrovně roku 1990. Česká vláda se na svém zasedání začátkem února shodla, že se k závazku na pětinové snížení emisí do roku 2020 připojí.

Pokud návrh komise skutečně projde, bude to pro Brusel znamenat podporu poté, co ministři energetiky EU minulý týden projevili neochotu přijmout další z ekologických opatření navrhovaných komisí, závazek získávat do roku 2020 20 procent energie z obnovitelných zdrojů.

Jako první by s povolenkami měla obchodovat letecká doprava po EU 

Debata se povede také o návrhu zahrnout do celoevropského systému obchodování s emisními povolenkami letecké společnosti. Systém by se vztahoval na všechny lety v rámci EU od roku 2011, o rok později by do něj byly zahrnuty i veškeré odlety do třetích zemí.

Složité vyjednávání se čeká ohledně směrnice ohledně snižování emisí z automobilové dopravy, kterou komise představila nedávno. Podle ní by se do roku 2012 měly emise CO2 u nových automobilů pomocí změn technologie motoru snížit na 130 gramů na kilometr. Ministr Bursík dříve uvedl, že česká vláda požadavek komise přijme.

Odpůrci nového opatření ale argumentují, že restrikce bude mít negativní dopad mimo jiné i na českou ekonomiku. Už během projednávání se pak proti směrnici stavělo například Německo, které chránilo zájmy svých automobilek.

Politickou debatu povedou ministři o návrhu, který by měl vytvořit rámec pro ochranu půdy, a také o konkrétních geneticky modifikovaných plodinách a jejich přístupu na trh.

Foto: AP 

Autor: ČTK

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ