Mladičova rodina chce <span>prohlásit generála za mrtvého</span>

Zahraničí
25. 5. 2010 17:40
Generál Ratko Mladić v polovině 90. let v Bosně.
Generál Ratko Mladić v polovině 90. let v Bosně.

Generál Ratko Mladić v polovině 90. let v Bosně.Ještě tento měsíc by měly žádost dostat úřady. Odůvodnění zní, že jej nikdo roky neviděl. Ratko Mladić je hledaný kvůli válečným zločinům spáchaným v Bosně a Hercegovině v devadesátých letech.

Napsal to list Večernje Novosti s odvoláním na rodinného právníka. Srbské úřady ale upozorňují, že pátrání po jednom z nejhledanějších uprchlíků v Evropě by tím neskončilo. Rodina chce nechat Mladiče prohlásit za mrtvého nejen kvůli tomu, aby mohla vdova pobírat poměrně vysokou penzi a mohla volně nakládat s jeho majetkem, ale aby se také vyhnula dalšímu pronásledování úřady, řekl právník. Policie již několikrát prohledala bělehradský dům patřící Mladičově rodině, kde žije kromě vdovy i jeho syn se dvěma dětmi, a zabavila tam řadu dokumentů.

Mladić velel bosenskosrbské armádě za války v letech 1992-1995. Po skončení bojů žil několik let pod ochranou někdejšího jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče ve svém bělehradském sídle. Po pádu Miloševičova režimu v roce 2000 zmizel. Podle některých zpráv se skrývá s pomocí nacionalistických přátel v Srbsku, kde je mnohými považován za válečného hrdinu.

PSALI JSME: Srbský obrat: parlament odsoudil masakr ve Srebrenici

Před 15 lety byl v souvislosti s masakrem téměř osmi tisíc Muslimů ve Srebrenici a s tříapůlletým obléháním Sarajeva obviněn z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a z genocidy. Srbští činitelé tvrdí, že i kdyby byl Mladić oficiálně prohlášen za mrtvého, neovlivnilo by to pátrání po něm.

"Dovedeme si představit, že soud po dlouhém jednání vyhoví požadavku rodiny a ta si bude moci urovnat majetkové poměry a dědictví," řekl ředitel vládního úřadu pro spolupráci s haagským tribunálem Dušan Ignjatović. "Ale pro naši spolupráci s tribunálem to neznamená nic, protože buď dokážeme fyzicky, že je mrtvý, anebo, pokud je naživu, ho najdeme a zadržíme."

Podle srbských zákonů může být osoba prohlášena za mrtvou, pokud je starší než 70 let a nejsou o ní informace více než pět let. Mladičovi bude 70 let až v březnu 2012. Zadržení Mladiče a dalšího uprchlíka - někdejšího předáka chorvatských Srbů Gorana Hadžiče - je základní podmínkou pro vstup Srbska do Evropské unie. Žádost o členství si Bělehrad podal loni.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

Hlášený dron dočasně přerušil provoz berlínského letiště

Zahraničí
1. 11. 2025
Ukrajinský policista - ilustrační foto

Europol na Ukrajině a v Moldavsku odhalil stovky žoldáků a Wagnerovců

Zahraničí
Aktualizováno: 31. 10. 2025 23:54
ilustrační foto

Italové si budou muset nechat ověřit věk, aby mohli koukat na porno

Zahraničí
31. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ