Model Berlín: ráj evropských kuřáků

Zahraničí
14. 12. 2017 19:20
V České republice začal v květnu roku 2017 platit protikuřácký zákon, který zapovídá kouření v barech a restauracích, kulturních zařízeních a na zastávkách veřejné dopravy.
V České republice začal v květnu roku 2017 platit protikuřácký zákon, který zapovídá kouření v barech a restauracích, kulturních zařízeních a na zastávkách veřejné dopravy.

Německá metropole se stává inspirací pro všechny evropské odpůrce absolutního zákazu kouření ve veřejných prostorách. Berlín totiž údajně dokázal ochránit nekuřáky a přitom nevzít svobodu kuřákům.

S tímto argumentem alespoň přicházejí rakouští politici, kteří se právě příkladem Berlína rozhodli inspirovat při odkladu platnosti zákona zakazujícího od května kouření ve všech rakouských restauracích a kavárnách. Lidovci se jako vítězové voleb dohodli se svým předpokládaným koaličním partnerem stranou Svobodných (FPÖ), že se v "zájmu rakouské gastronomie" kouřit v hospodách nepřestane. A země s drobnými odchylkami bude mít stejný "protikuřácký zákon" jako Berlín.

Co to znamená? Takzvaný "Model Berlín" rozčiluje odpůrce tabáku v celé Evropě, zatímco kuřáci si ho nemohou vynachválit. Jde v podstatě o zákaz kouření, prošpikovaný ovšem celou řadou výjimek. A jednou z nich je právě výjimka pro určité bary a restaurace.

V Berlíně může majitel provozovny povolit kouření, pokud je jeho bar menší než 75 metrů čtverečních podlahové plochy a nemají do něj přístup žádné osoby mladší 18 let. Toto věkové omezení musí být u vchodu jasně vyznačeno. V kuřáckém baru se také nesmí vařit ani připravovat žádné jídlo, povolena je pouze konzumace dovezených potravin.

"Chodí ke mně pravidelně i nekuřáci. Jsme lokální, rodinný podnik zejména pro štamgasty," řekl rakouskému deníku Kurier Sinan Gültekin, majitel baru v berlínské čtvrti Kreuzberg. Zatímco štamgastům-nekuřákům údajně kouření nevadí, kdyby ze stolů zmizely popelníky, návštěvnost by rapidně poklesla. "To by pro mě byla katastrofa," tvrdí Gültekin.

Podobných kuřáckých barů dnes v Berlíně funguje kolem 500, část z nich ale jako kluby. Za "členský" poplatek ve výši jednoho eura mohou členové těchto klubů zapomenout na protikuřácké zákony. V oficiálních restauračních provozovnách nad 75 metrů čtverečních se může kouřit jako dříve v Česku pouze za předpokladu, že majitel vybuduje pro kuřáky stavebně oddělený prostor.

Protikuřácký zákon v této podobě funguje v Berlíně už od roku 2009. A dělá z Berlína německý kuřácký ráj. Například v Bavorsku je totiž kouření v restauracích absolutně zakázáno podobně jako v některých dalších německých spolkových zemích. Ale v Berlíně ne.

Lékaři se děsí

Podle odborníků může být jedním z důvodů fakt, že se Berlín trochu vymyká představě o Němcích, zvyklých striktně dodržovat vládou schválená pravidla. Přesvědčil se o o tom i zpravodaj rakouského Kurieru. "I z řady barů, kde se oficiálně nekouří, se v noci valí dým. A cigaretu v puse má i číšník," napsal Kurier.

I lékaři a spolky, zaměřené na boj proti kouření, si stěžují na to, že úřady v Berlíně protikuřácká opatření nekontrolují důsledně. A možná mají strach, že kdyby zakázaly hostům v restauracích kouřit úplně, stejně by to lidé nedodržovali. A proto je lepší ponechat v zákoně výjimky. "Kontroly dodržování zákazu kouření jsou laxní a pokuty směšné. Nejvyšší možnou pokutu 1000 EUR může číšník zaplatit z portmonky," řekl Kurieru jeden berlínských restauratérů.

Mnozí rakouští lékaři jsou proto zděšení z toho, že se nová vládní koalice v Rakousku hodlá řídit příkladem Berlína. "Model Berlín" totiž podle nich rozhodně nefunguje jako příklad hodný následování. Liberální "berlínské" zákony v oblasti boje proti kouření vedou k tomu, že v německé metropoli je dnes ze všech německých spolkových zemí největší podíl kuřáků. Kouří tady 35 procent mužů a 24 procent žen.

"Jestliže se chce naše vláda inspirovat v boji proti kouření právě v Berlíně, vracíme se někam do šedesátých let," prohlásil renomovaný rakouský onkolog Christoph Zielinski. Pokud podle něj zájmy části majitelů hospod a kaváren převáží nad zájmem o veřejné zdraví, pak to zavání společenskou a politickou katastrofou.

Paul Sevelda, prezident Rakouské asociace proti rakovině, dokonce avizované zrušení absolutního zákazu kouření v rakouských restauracích označil za "zločin proti národu", který nemá obdoby. "Budeme mít poprvé v historii vládu, které je zdraví národa úplně ukradené," prohlásil doslova Sevelda. V Rakousku také vznikla petice, požadující, aby se absolutní zákaz kouření v hospodách nerušil. Petici k dnešnímu dni podepsalo 150 000 Rakušanů.

Kouření jako předvolební program

Rakouská strana Svobodných, která zrušení absolutního zákazu kouření prosadila i svých budoucích koaličních partnerů, však trvá na tom, že "model Berlín" je pro Rakousko ideální. Na jednu stranu sice i nadále povoluje kouření v některých barech a oddělených prostorách restaurací, na druhou stranu ale zakazuje do těchto prostor vstup lidem, mladším osmnácti let. Také prodej cigaret bude nově povolen až plnoletým zákazníkům a nikoliv jako dosud už šestnáctiletým.

"Jsem pyšný na to, že se nám podařilo najít řešení, vyhovují zájmům kuřáků, nekuřáků i rakouské gastronomie," prohlásil předseda FPÖ Heinz Christian Strache, sám kuřák. Zrušení absolutního zákazu kouření měla jeho strana už ve volebním programu. A není divu.

Jak ukázaly průzkumy, právě Svobodní, označování často za pravicové populisty, mají mezi voliči nejvíce kuřáků. Pravidelně kouří takřka polovina (44 procent) voličů Svobodných, zatímco u příznivců dalších rakouských stran je to maximálně třetina.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK , PA/Gareth Fuller

Další čtení

Agenti FBI zatkli soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Zahraničí
25. 4. 2025

Americký soud poslal bývalého kongresmana Santose na více než sedm let do vězení

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ