Mogheriniová: S Libyí nechystáme dohodu jako s Tureckem

Zahraničí
25. 1. 2017 16:11
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Výrazné zvýšení evropské podpory libyjské pobřežní stráži tak, aby zvládala dění ve vlastních pobřežních vodách, je částí plánu na řešení migračního proudu z Afriky přes libyjské pobřeží především do Itálie. Novinářům to ve středu řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Mezi dalšími body, se kterými chce Evropská komise seznámit členské země na neformálním summitu bloku počátkem února v maltské metropoli Vallettě, je také pomoc libyjské vládě s řešením složité situace na jižní hranici země. Právě tudy totiž z Čadu a Nigeru migranti do Libye přicházejí. Mogheriniová se s libyjským premiérem Fáizem Sarrádžem sejde jen krátce před tím, než ve Vallettě 3. února neformální unijní summit začne. Cílem unijních kroků by podle komise měl být intenzivnější boj s pašeráckými sítěmi a gangy obchodníků s lidmi, účinnější řízení migračních toků, ale také záchrana lidských životů na moři a snaha zlepšit životní podmínky migrantů v Libyi a v zemích jejich původu.

Mogheriniová odmítla, že by unie chystala s Libyí podobnou dohodu, jako byla ta s Tureckem, která loni na jaře výrazně přispěla k razantnímu snížení příchodů migrantů do Řecka. "Situace jsou úplně odlišné. Ty dvě země jsou úplně odlišné, složení migračního proudu je úplně odlišné. A sady opatření se také liší. Vůbec se to nedá srovnávat," uvedla Mogheriniová.

Komise chce návrhy přispět k debatě, kterou na Maltě povedou premiéři a prezidenti zemí unie. Neformální summity jsou unijní reakcí na loňské rozhodnutí Británie blok opustit. Na poslední podobné schůzce loni v září v Bratislavě chyběla britská premiérka Theresa Mayová. Podle britských médií ale není vyloučené, že by se nyní části maltského jednání mohla zúčastnit.

Evropská unie už libyjskou pobřežní stráž pomáhá školit v rámci své námořní operace Sophia, komise nyní navrhuje poskytnout dalších až 3,2 milionu eur (asi 86,5 milionu korun). Posílit by měla spolupráce při odhalování sítí pašeráků a převaděčů.

Poté, co dohoda s Tureckem výrazně omezila příchody do Řecka, stala se migrační trasa přes centrální Středomoří hlavní cestou pro migranty mířící do unie. Loni se přes Středozemní moře do Itálie dostalo na člunech a lodích přinejmenším 180 tisíc migrantů. Více než pět tisíc lidí ve snaze dostat se do Evropy přišlo o život.

Na jižní hranici by unie podle EK přispět ke stabilizaci situace a řízení migračních proudů prostřednictvím řady programů jak v Libyi samotné, tak v sousedních zemích. S nimi by měla EU také vést intenzivnější dialog a ve spolupráci s organizacemi, jako je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky či Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), řešit situaci těch, kdo potřebují mezinárodní ochranu, i těch, kdo na ni nárok nemají a musejí být vráceni do země původu. Mogheriniová také navrhla zvýšit prostředky ze svěřeneckého fondu pro Afriku a pro projekty na letošní rok vyčlenit 200 milionů eur (asi 5,4 miliardy korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michel Euler

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ