Moldavská Demokratická strana, která byla dosud členem aliance moldavských proevropských stran, vyjednává s komunisty o vytvoření levicové vlády.
Šéf demokratů Marian Lupu podle moldavského tisku označil nabídku komunistů na společné vládnutí za "skutečně štědrou". Popřel ale zprávy o tom, že by dohody už bylo dosaženo.
Nedávné parlamentní volby vyhráli v Moldavsku komunisté, ale tři politické strany považované za prozápadní mají stejně jako před volbami v parlamentu většinu. Očekávalo se proto, že liberální demokraté, liberálové a demokraté obnoví předvolební Alianci pro evropskou integraci, která se orientuje na těsnější spolupráci se Západem a v Moldavsku byla u moci od loňského roku.
Během víkendu do Moldavska přijel šéf úřadu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva Sergej Naryškin, který podle oficiální zprávy vedl "intenzivní konzultace" s vedoucími představiteli komunistické a demokratické strany Vladimirem Voroninem a Marianem Lupuem. Po jejich skončení se v moldavském tisku objevily zprávy, že komunisté se s demokraty dohodli na vytvoření levicové vlády.
Lupu, bývalý komunistický politik, jednání potvrdil, ale uzavření dohody popřel. "Hovořit o koalicích je předčasné. Nepodepsali jsme žádný dokument a nemáme to v úmyslu. Smyslem Naryškinovy návštěvy byla diskuse o strategickém partnerství mezi Moldavskem a Ruskem," prohlásil šéf Demokratické strany.
Demokraté podle něj dostávají během povolebních jednání "různé návrhy", z nichž ty komunistické jsou podle Lupua "skutečně štědré".
Naději na vytvoření koalice s demokraty neztrácejí ani prozápadně orientovaní liberální demokraté a liberálové. Šéf Liberální strany Mihai Ghimpu v pondělí po setkání s Lupuem prohlásil, že "aliance se dokázala dohodnout na vládě v roce 2009 a dokáže se dohodnout i letos". Připustil ale, že "není jednoduché jednat se stranou, která má v zásobě dvě varianty vývoje událostí".
Komunisté získali v nedávných volbách ve stojednačlenném parlamentu 42 hlasů, zatímco liberálové, demokraté a liberální demokraté mají společně 59 hlasů.