Moře bude nebezpečnější. Srbsko se bojí návratu běženců

Zahraničí
9. 9. 2016 05:48
Moře bude pro uprchlíky s nadcházejícím podzimem čím dál nebezpečnější.
Moře bude pro uprchlíky s nadcházejícím podzimem čím dál nebezpečnější.

Srbsko požádalo o pomoc s ochranou své hranice před ilegální migrací i rakouskou a francouzskou policii. Podle agentury Tanjug to řekl ministr vnitra Nebojša Stefanović, který v této souvislosti sdělil, že se Bělehrad už dohodl s Budapeští na vyslání maďarské policejní jednotky na srbsko-bulharskou hranici.

Přes Srbsko během nynější migrační krize přešly za lepším životem do bohaté západní Evropy statisíce uprchlíků především z Blízkého východu, ale i z dalších asijských států a z Afriky. Po uzavření takzvané balkánské migrační trasy letos na jaře zamířil hlavní proud běženců ze severu Afriky přes Středozemní moře zejména do Itálie. Od podzimu budou ale podmínky na moři nebezpečnější a Srbsko, Bulharsko, Maďarsko a další země jsou znepokojeny, že se migranti vrátí na pozemní trasy vedoucí přes Balkán.

Mnozí se současně obávají, že vinou zhoršení vztahů mezi Ankarou a Bruselem ztroskotá i dohoda Evropské unie s Tureckem, která brzdí příval běženců do Evropy. Srbsko dalo najevo, že potřebuje zejména technickou pomoc s ochranou hranic před nezákonným pronikáním na své území. Stefanović řekl, že se o tom intenzivně jedná s Maďarskem a s maďarskou policií už bylo domluveno, že na srbskou hranici s Bulharskem pošle jeden kontingent vybavený termovizními kamerami pro sledování terénu ve tmě.

"Podobná žádost byla adresována i rakouské a francouzské policii," řekl ministr vnitra. Dal přitom najevo přesvědčení, že tyto dodatečné posily přispějí ke stabilizaci a zabezpečení srbských hranic.

"Naším úkolem je najít modely, s nimiž dokážeme zabránit ilegálním přechodům hranic. Na hranici s Bulharskem a Makedonií už máme větší počet příslušníků armády a policie," řekl Stefanović. Zároveň poznamenal, že k účinnější kontrole hranic Srbsko ještě potřebuje více technických prostředků. S cílem posílit kontrolu jižní a východní hranice zavedlo Srbsko v červenci společné hlídky armády a policie. Podle údajů poskytnutých úřady přešlo letos Srbskem už více než 103 tisíc migrantů, z nichž většina mířila na sever k hranicím Maďarska. Za posledních šest týdnů hlídky zmařily 5600 pokusů o ilegální přechod hranic.

Stefanović podle Tanjugu rovněž zdůraznil, že zásadním řešením je odpověď Evropy na otázku, co dělat s lidmi, kteří nepřicházejí z oblastí sužovaných válkou, ale jsou ekonomickými migranty. Jaký je plán s těmito lidmi, jak je integrovat, kde sehnat peníze na jejich školení, vzdělávání, léčení, výuku jazyka, řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ