Kvůli špatnému počasí v Alžírsku zemřelo za poslední týden již 44 lidí. V zemi, kterou zasáhl sníh, déšť a kroupy, tisk stále kritizuje úřady kvůli nepřipravenosti. Vláda podle médií katastrofu opomíjí a raději se zabývá jinými tématy.
"Kde jste, pánové ministři?" ptá se titulek v populárním deníku Aš-Šurúk. "Od poslední schůze v úterý se ministři raději soustředili na příští volby a zvýšení počtu sklopných sedaček v parlamentu než na sněžení, které si vyžádalo lidské životy a četné nehody a kvůli němuž jsou celé vesnice odříznuty od okolního světa."
Podle deníku Al-Chabar čelí vláda katastrofě a ani nemá program, jak postupovat. "Proč vláda čeká s vyhlášením výjimečného stavu týden po začátku bouří, které pokračují a zasáhly již 48 oblastí," ptá se Al-Chabar. List Liberté se ironicky posmívá kabinetu, který se uprostřed bouře a řady mrtvých věnuje parlamentním volbám.
I další listy jako Al-Vatan či Expression hovoří o pochybení vlády. Rozhlasová stanice 3 informovala, že několik pekáren muselo zavřít kvůli chybějícím dodávkám mouky.
Silniční síť v Alžírsku je stále z 80 procent paralyzována, i když armáda uvolnila provoz již na 300 tazích. Nejvíce postiženy jsou oblasti na jihu mezi Saharou a Sahelem a také na severovýchodě země.
Pět set evropských obětí
Největší mrazy této zimy sužují Západní Balkán. Rtuť teploměrů tu klesla na minus 28 stupňů Celsia. Další čtyři oběti mrazů byly ve čtvrtek zaznamenány v Bosně a Hercegovině, dvě v Černé Hoře a jedna v Srbsku. Mráz během posledních deseti dnů zabil v celé Evropě více než pět set lidí. Nejpostiženější Ukrajina přitom přestala vydávat každodenní aktualizace obětí. Naposledy ve středu měla 135 obětí mrazů, přičemž 112 zemřelo přímo na podchlazení.
Na západním Balkánu padlo od minulého týdne za oběť mrazům 32 lidí, z toho 13 v Srbsku, 11 v Bosně a Hercegovině, tři v Chorvatsku, tři v Černé Hoře a po jednom v Makedonii a Albánii. V Bosně je zvláště vážná situace v Mostaru, kde 15 tisíc domácností je už třetí den po sobě bez elektřiny. Sloupy elektrického vedení poničil silný vítr a jejich oprava může trvat několik dní.
Na minus 28 stupňů klesla teplota v bosenském městě Sokolac a v srbském městě Smederevska Palanka. V Sarajevu dnes bylo naměřeno minus 23 stupňů a v Bělehradě minus 22. V bulharském městě Vidin na Dunaji dnes teplota klesla na minus 28,6 stupně.
V Srbsku, Chorvatsku, Bosně, Makedonii, Černé Hoře a v Albánii je celkem 70 tisíc lidí, tedy zhruba 25 tisíc domácností, odříznuto od světa ve vesnicích postižených sněhovou kalamitou.
Lodní doprava na téměř zcela zamrzlém Dunaji byla zastavena. Srbské úřady omezily dodávky proudu podnikům, které spotřebují velké množství elektřiny, ale přitom nemají strategický význam. Tenčí se i zásoby zemního plynu. Stačí jen na 20 dnů, uvedl ředitel státní srbské plynárenské společnosti Dušan Bajatović.
Bruslení nebude
Na další vlnu mrazů a sněžení se připravuje Itálie, kterou zaskočil vpád zimního počasí koncem minulého týdne. Úřady tu hlásí 43 obětí. Armáda doposud nezpřístupnila některé vesnice odříznuté od světa až třímetrovou vrstvou sněhu. V Římě napadlo až 30 centimetrů sněhu, nejvíc za posledních 27 let.
V Polsku policie varuje před vjížděním s automobily na zamrzlé hladiny Mazurských jezer. Po dvou týdnech mrazů je na nich zhruba 20 centimetrů silný led.
V uplynulých dnech se několik motoristů zúčastnilo improvizovaných závodů na ledě. Minulý týden se na jednom z jezer propadl se svým vozem rybář, který si chtěl přes zamrzlou hladinu zkrátit cestu domů. Muži se podařilo protáhnout okénkem automobilu a zachránit se.
Pravděpodobně nejhůře mrazivá vlna zasáhla Ukrajinu, kde si do středy vyžádala 135 obětí. Desítky mrtvých však hlásí Rumunsko. Oficiálně 110 obětí mrazů od počátku roku má Rusko a například v pobaltských státech jich je 34. V Polsku je 77 přímých obětí mrazu. K nim je nutno připočítat zhruba 50 osob, které se otrávily oxidem uhelnatým z vadných kamen.
Na mnoha místech už zamrzlo i moře. Například v Kerčském průlivu mezi Černým a Azovským mořem zamrzlo v ledu na hranici Ruska a Ukrajiny na 130 lodí.
Naopak mnozí Nizozemci by nyní možná východoevropské mrazy potřebovali. Už to vypadalo, že tuto neděli bude možné po letech uspořádat tradiční bruslařský maraton na zamrzlých kanálech 11 měst Fríska. Pořadatelé však oznámili, že akce se pravděpodobně konat nebude, protože led je na mnoha místech příliš tenký.