Británie nemůže čekat, že její vztahy s Evropskou unií budou po takzvaném brexitu lepší, než jsou v současnosti, řekl v rozhovoru s BBC Joseph Muscat, premiér Malty, která v lednu převezme od Slovenska předsednictví Rady Evropské unie. Odchod Británie z evropského bloku bude podle Muscata ztrátou pro obě strany.
"Nenastane situace, že by Spojené království získalo lepší dohodu, než má dnes," uvedl Muscat. Pohřbil tak naděje některých Britů, že půjde o "jednoduchý rozvod".
Podle maltského premiéra se ale jednání Bruselu s Londýnem neponese ani v duchu vítězů a poražených. Brexit "nebude případem, kdy jeden vyhraje a jeden prohraje... Všichni něco ztratíme," řekl.
Britské naděje, že by mohla země zůstat součástí jednotného trhu a zároveň omezit imigraci do země z ostatních zemí EU, je podle Muscata mylná. "To se prostě nestane," uvedl předseda vlády.
Britská premiérka Theresa Mayová před časem uvedla, že k aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, po které budou následovat přinejmenším dvouletá jednání, přistoupí na konci března příštího roku, tedy v době maltského předsednictví v Radě EU.
Podle vyjádření mluvčího britské premiérky Londýn přistupuje k budoucím jednáním "v duchu dobré vůle" a bude chtít dosáhnout co možná nejlepšího výsledku pro Británii i pro 27 zbylých států EU.
Britové si v červnovém referendu odhlasovali odchod z Evropské unie v poměru 51,9 ku 48,1 procenta hlasů.
Malta je bývalou britskou kolonií. Nezávislost na Spojeném království získala teprve v roce 1964. Nadále je členem Společenství národů (Commonwealth). Malta stejně jako řada jiných evropských zemí po britském referendu zaznamenala nárůst počtu žádostí britských občanů o udělení občanství země a tím i unijního občanství.