Vrchní správní soud Berlín-Braniborsko zakázal jednomu šestnáctiletému muslimskému studentovi, aby se o přestávkách modlil v prostorách své školy. Loni v létě mohamedánovi soud nižší instance modlitební rituály naopak povolil. Případ vzbudil nejen v Německu značnou pozornost.
Soudci vrchního správního soudu tak vyšli vstříc odvolání, které po rozhodnutí nižší instance podala školská správa zemské vlády v Berlíně. Soud ve čtvrtek zdůvodnil svůj verdikt mimo jiné tím, že omezením náboženské svobody žáka Yunuse M. se chrání další práva zaručená ústavou. Stát může zaručit mírovou koexistenci různých náboženských a názorových přesvědčení jen tehdy, když sám v otázkách víry zachová neutralitu.
Tento spor je prvním svého druhu v Berlíně, kde na školách v uplynulých letech přibývá stále více žáků a studentů vyznávajících islám. Podle berlínské zemské vlády narušuje ale modlení muslimů klid a práci na školách.
Yunus F., student Diesterwegova gymnázia (asi 850 studentů) ve čtvrti Berlin-Mitte (dříve Wedding), zažaloval svou školu loni, když mu její vedení zakázalo modlit se na podlaze ještě s dalšími spolužáky. Mladík dokázal přesvědčit soud první instance, že jeho muslimská víra je opravdu silná a že se musí modlit pětkrát denně, jak mu to předepisuje islám. Nesmí tak ale činit ve vyučovacích hodinách.
ČTĚTE TAKÉ: Arabové v Berlíně mají reprezentativní mešitu
Překvapení Němci. Muslimů v zemi je více, než mysleli
Soudní rozhodnutí tehdy ale nenařídilo škole, aby zřídila muslimům speciální modlitebnu.
Zemská školní správa ale namítala, že ve škole v Berlin-Mitte se učí příslušníci různých náboženství a že tam kvůli tomu už došlo ke konfliktům. Těm by prý bylo možné předcházet tím, kdyby muslimové měli na modlení vlastní místnost. Na to ale škola nemá kapacity, a navíc by podobné privilegium mohli žádat i zástupci dalších církví.
Berlínská zemská vláda je s rozhodnutím vrchního správního soudu spokojena. "Je to dobrý den pro berlínskou školu," řekla ředitelka Diesterwegova gymnázia Brigitte Burchardtová. Rozsudek uvítal i předseda Turecké obce Německu (TGD) Kenan Kolat. Podle něj je správné, že soud zhodnotil negativní náboženskou svobodu a vzdělávací poslání školy jinak než v prvoinstančním řízení.
Student Yunus F. se ale může ještě odvolat ke spolkovému správnímu soudu, připomínají německá média. Ve Spolkové republice jde o první rozhodnutí svého druhu vrchním správním soudem.
Foto: Diesterwegovo gymnázium a Profimedia