Na Itálii se dále valí tisíce a tisíce ilegálů z Afriky

Zahraničí
9. 6. 2014 14:35
Další uprchlická nadílka. Loď s běženci nedaleko Lampedusy.
Další uprchlická nadílka. Loď s běženci nedaleko Lampedusy.

Itálie se vyrovnává s přetrvávající vlnou nelegálních přistěhovalců, kteří do země míří přes Středozemní moře z Afriky. Jen během dneška italské námořnictvo dopravilo do sběrných táborů na Sicílii a v Apulii více než 2000 lidí. Letos tak do země dorazilo už přes 50 tisíc migrantů, loni to bylo 43 tisíc za celý rok.

Italská vojenská loď Etna dnes dopravila do přístavu Taranto asi 1300 lidí, které z nevyhovujících plavidel evakuovala v neděli. Bylo mezi nimi asi 100 žen a také deset novorozenců. Další loď s 529 běženci dnes přistála v Palermu, 250 přistěhovalců skončilo v jiném sicilském přístavu Porto Empedocle.

Asi 130 cizinců zachránila v neděli z potápějící se lodi maltská pobřežní stráž.

Tři lidé v neděli zemřeli, když se je nepodařilo včas evakuovat z lodi, která se dostala do problémů kvůli hořícímu motoru. Další dva uprchlíci se pohřešují.

Loď s ilegály směřuje z Libye k břehům EU.Mezi přistěhovalci je mnoho Syřanů, ale také řada Afričanů - zejména Súdánců, Somálců, Eritrejců a také Alžířanů a Libyjců.

V pátek italské námořnictvo informovalo, že za necelých 24 hodin ve Středozemním moři posbíralo přes 2500 běženců. Podle všeho se nyní počet imigrantů zvětšuje kvůli příznivému počasí a Itálie má velké problémy s přeplněnými uprchlickými tábory.

Běženci na přetížených a špatně vybavených lodích se na moři často dostávají do ohrožení života a každoročně se jich stovky utopí. Loni byla nejtragičtější havárie u ostrova Lampedusa, při níž zemřely přes tři stovky lidí. Řím proto loni v říjnu spustil operaci Mare Nostrum (Naše moře), díky níž by měly úřady rychleji získávat informace o pohybu plavidel s ilegálními přistěhovalci a jejich případných potížích.

Intenzivní monitorovací operace stojí podle Italů každý měsíc více než milion eur (27,5 milionu Kč). Itálie proto požaduje větší finanční podporu od Evropské unie, kde nyní přebírá předsednictví. Téma nelegální migrace bude jednou z hlavních otázek, kterou bude chtít Řím v rámci EU řešit.

Operační středisku Frontexu - sledování hranice ve Středozemním moři.

Autor: ČTK , ANSAFoto: ČTK/AP , FRONTEX

Další čtení

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ