Úlovek archeologů
Na Krétě objevili kostru pokrytou zlatem
28.09.2010 22:12
Řečtí archeologové objevili v hrobě ze sedmého století před naším letopočtem dvě kostry, z nichž jedna byla pokrytá více než třemi tisíci zlatými plíšky. Podle člena týmu Nikolaose Stampolidise byla v hrobě na Krétě pochována žena z vyšší společenské nebo náboženské vrstvy. Pohlaví druhých ostatků se zatím zjišťuje.
Plíšky o průměru jednoho až čtyř centimetrů tvořily původně rubáš. Ostatky byly umístěny ve velké nádobě zakryté kamennou deskou o hmotnosti více než půl tuny. Místo bylo navíc ještě za falešnou stěnou, která měla zmást vykradače hrobů.
Hrob obsahoval také měděné mísy, keramické předměty, láhve od parfému dovezeného z Egypta, Sýrie a Palestiny a také stovky kusů jantaru, křišťálu a kameninové korálky stejně jako zlatý přívěšek, který patrně byl součástí drahého náhrdelníku.
"Pokud se na to podíváte směrem nahoru, je to ve tvaru lilie. Když to obrátíte vzhůru nohama, vidíte ženskou postavu, která si drží ňadra, spodní část jejího těla je ve tvaru včely," sdělil Stampolidis, který je profesorem archeologie na Krétské univerzitě a který bádá v troskách antického města Eleutherna již 25 let.
Eleutherna leží na severním úpatí hory Ida, která je mytickým rodištěm Dia, nejvyššího ze starověkých řeckých bohů. Během vykopávek tam archeologové v minulosti našli pevnost, domy a významné pohřebiště.
Město vzkvétalo od devátého století před naším letopočtem až do středověku. Nebylo tudíž součástí slavné mínojské civilizace, která vzala za své kolem roku 1450 před naším letopočtem.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.