Nebezpečné fušerství a zlodějna na stavbě metra v Kolíně nad Rýnem. Zhruba rok po zhroucení městského archivu, při kterém zahynuli dva lidé, zvažovala radnice německého města dočasnou evakuaci jeho částí.
Úřady v Kolíně nad Rýnem vyšetřují krádeže a šlendrián na stavbě prodloužení severojižní trasy metra. Vedení města začalo dokonce na svém zasedání 28. ledna připravovat spolu s experty evakuaci ohrožených oblastí.
Jde hlavně o staveniště budoucí stanice podzemní dráhy na Waidmarktu a dále pak o lokality Heumarkt a Alter Markt. Od nouzového evakuačního plánu se zatím upustilo, avšak podle listu Kölner Rundschau ještě není pryč ze stolu.
Vyšetřovatelé prošetřují podezření, že se na stavbě manipulovaly dokumenty, hlavně měření statiky. Narazily mimo jiné na naprosto identická měření na různých úsecích podzemních železobetonových stěn. Je možné, že její součásti nebyly řádně ukotveny a zapuštěny dost hluboko do země.
ČTĚTE TAKÉ: V Kolíně se zřítily tři domy. Tři lidé se pohřešují
Interní dokumenty posilují podezření, že ve stavební jámě Heumarkt v centru města bylo zčásti zabudováno jen 17 procent ocelových svorníků a třmenů. Když experti v noci na čtvrtek otevřeli stěny v jámě, naplnily se podle Kölner Rundschau jejich nejhorší obavy. Okamžitě zalarmovali policii a hasiče.
Chybějící ocelový materiál měli ukrást a prodat do šrotu polír a jeho podřízení. Svorníky a třmeny slouží ke stabilizaci stěn. Podle doznání jednoho dělníka skončil ve šrotu každý druhý až třetí zmíněný díl.
Úřady dále vyšetřují, že stavebníci si naúčtovali více betonu, než ve skutečnosti použili. Práce na metru jsou v podezřelých úsecích zatím zastaveny. Zlodějnu mají údajně na svědomí pracovníci stavební firmy Bilfinger und Berger.
Foto: dopravní podniky města Kolín nad Rýnem a Profimedia