Na severu Německa začíná za plotem summit G8 

Zahraničí
6. 6. 2007 08:23
Policie před Heiligendammem.
Policie před Heiligendammem.

Policie před Heiligendammem.Setkání skupiny G8, které začíná v meklenburském Heiligendammu neformální večeří státníků, provázejí dlouhé přípravy, bezpečnostní opatření a protesty. Zda přinese nějaké hmatatelné výsledky, však zůstává otázkou.

Letošní summit G8 se odehrává v malém baltském letovisku Heiligendamm, které je částí vyhlášeného lázeňského města Bad Doberan. Letovisko pořadatelé obehnali plotem dlouhým třináct kilometrů. Oblast střeží šestnáct tisíc policistů a u pobřeží hlídkuje vojenské námořnictvo. Viz článek Na G8 policie i demonstranti v plné polní

První velká demonstrace proti summitu skončila v sobotu v nedalekém Rostocku asi tisícovkou zraněných, když běsnění radikálních zakuklených násilníků proměnilo původně pokojný protest v pouliční bitvu s policií. Další protesty jsou plánovány, ale mezi antiglobalisty a levičáckými násilníky došlo mezitím k rozkolu.

Německo se obává, aby proto výsledky summitu nebyly zastíněny pouličním násilím, jak se stalo již v roce 2001 na summitu v italském Janově. Průběh jednání by mohl negativně ovlivnit také spor Ruska a Spojených států o americký protiraketový systém ve střední Evropě.

Summit, který potrvá do pátku, se vedle států G8 (Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Německo, USA, Kanada a Rusko) tentokrát zúčastní jako hosté představitelé Brazílie, Číny, Indie, Mexika a Jihoafrické republiky. Skupina usiluje o jejich pevnější integraci do světového hospodářství, ale nepočítá s jejich členstvím v G8. Více čtěte v článku Z historie "géosmičky"

Německá kancléřka Merkelová usiluje o prosazení ambiciózních cílů zejména v oblasti boje proti globálnímu oteplování a pomoci Africe.

V oblasti klimatických změn chce Berlín do prohlášení G8 prosadit závazek omezit do roku 2050 celosvětové emise CO2 o 50 procent oproti roku 1990.

Stanovení konkrétních limitů však vedle Spojených států odmítá i Čína, která je po USA druhým největším producentem skleníkových plynů.

Při pomoci Africe usiluje Německo o změnu přístupu. Pomoc by měla směřovat státům, jež prosazují reformy včetně vytváření podmínek pro investice, mír a bezpečnost a bojují proti nemoci AIDS.

Německo se snaží dodržet závazek, který G8 dala Africe před dvěma lety na summitu ve skotském Gleneagles. Velké průmyslové státy musejí do roku 2015 zvýšit svou pomoc rozvojovým zemím na 0,7 procenta HDP; do roku 2010 na 0,51 procenta.

Na snímku jízdní policie před oplocením letoviska Heiligendamm. Tento název, který v překladu zní Svatá hráz, mají nejstarší německé lázně na Baltu. Meklenbursko bývalo po řadu staletí osídleno Slovany, po nichž zůstala četná toponyma. Mezi ně patří i Bad Doberan, česky řekněme Lázně Dobřany.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

V Rusku se páchá nejvíce těžkých zločinů za 15 let, z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ