Jako selhání policie hodnotí slovenský tisk případ českého řidiče, který skončil v turecké cele poté, co ho Bratislava bez jeho vědomí použila při mezinárodní protidrogové akci.
Terčem kritiky jsou hlavně policejní prezident Jaroslav Spišiak a ministr vnitra Daniel Lipšic. Hospodárske noviny však vidí hlavního viníka v justičním úřadu Evropské unie Eurojustu.
Pravda v komentáři pranýřuje hlavně Spišiakova slova, že slovenské orgány by za tuto akci měly být spíš pochváleny než kritizovány. "Platí ještě v prostorách našeho ministerstva vnitra, že akce, která skončí neúspěchem, je zkrátka neúspěšná akce, ať byla jakkoli dobře vymyšlena a naplánována? Nebo se už pohybujeme ve virtuální realitě, kde silná slova přebíjejí skutečnost?" napsal list. Podle něho "jednoduše není v pořádku, aby policie vědomě nechala nic netušícího člověka vystavit nebezpečí a ještě se ohrazovala proti kritice".
Martin Pavlát, majitel české dopravní firmy, která kamion do Turecka vyslala, v rozhovoru pro list říká, že bude slovenskou policii žádat o vysvětlení a o úhradu škod, které mu vznikly.
Pavlát odmítl jako nepravdu tvrzení Spišiaka, že řidič kamionu Zdeněk Pekara byl po celou cestu pod ochranou policie států, jimiž projížděl, včetně policie turecké, a že to byla slovenská policie, kdo Pekarovi pomohl z turecké vazby.
"Domů jsem ho dostal já. Musel jsem mu obstarat letenku. Pomáhala mu hlavně česká konzulka," řekl. Prohlásil, že bude žádat od slovenské strany odškodné a také vysvětlení. "Kamion mám v Turecku a nevím, kdy ho dostanu zpět, šoféra vyhostili z Turecka, kam naše firma vozí zboží, platil jsem letenku. To jsou přímé škody, které mi vznikly."
Další slovenský list Sme rovněž v komentáři píše, že slovenská policie nebyla oprávněna vystavit řidiče kamionu "nebezpečí, které se při nejlepší vůli nedá považovat za malé či zanedbatelné". Podle listu už samo disponování zásilkou (prekursorů k výrobě drog) představovalo pro Pekaru vážné ohrožení života a zdraví a představa, že by mu (před drogovými mafiemi) dokázala poskytnout ochranu turecká policie, je zřejmě naivní.
Oba listy také zaznamenávají výměnu rolí mezi Lipšicem a jeho předchůdcem ve funkci Robertem Kaliňákem, za jehož působení slovenská policie podobně zbabrala jinou operaci - nic netušícího člověka nechala převézt v letadle trhavinu do Irska. Tehdy Lipšic kladl z opozice Kaliňákovi tutéž otázku, kterou dnes Kaliňák klade jemu - "Jak je to možné?"
Hospodárske noviny píší o "krachu mezinárodní policejní akce". "Český tirák, riskantně nasazený jako nic netušící kurýr, deset dní nedokázal zásilku umístit v celním skladu. Turecké úřady spaly. A slovenská policie, mozek celé operace, s tím nedokázala nic udělat. Čech měl štěstí, že nebyl zlikvidován nebo že nezmizel."
Podle listu je "klíčem k pochopení této ´bravurní akce´ komunikace na úrovni Eurojustu", který označuje za "senilní spolek byrokratů", kde je i přizvaný zástupce Turecka. "Kdesi na turecké straně se informace (o operaci) zasekla nebo vyzradila" a "slovenští vyšetřovatelé informovali tureckého zástupce v Eurojustu jednou esemeskou a jedním mailem. Opravdu bravurně. Za takové akční nasazení by se nestyděl ani inspektor Clouseau," napsal slovenský list.