Na Slovensku rozhodnuto. Prezidentem opět Gašparovič
04.04.2009 23:27 Aktualizováno 05.04. 01:12

Třiapadesátiletá Radičová uznala porážku, ale zdůraznila, že podporu tolika občanů vnímá jako "závazek, výzvu, jako nový začátek". Nevylučuje, že bude opět kandidovat v prezidentských volbách za pět let, pokud bude mít podporu občanů.
Premiér Fico, jenž je nejpopulárnějším politikem na Slovensku, po půlnoci pogratuloval Gašparovičovi a uvedl, že je rád, že se v "těžkých časech" bude moci opřít o prezidenta, "který má sociální cítění". Zdůraznil, že pokud někdo prohrál tyto volby, byla to média. Tisk kritizoval také Gašparovič. Oba politici zazlívali novinářům, že se postavili na stranu Radičové.
Gašparovič jako první slovenský prezident obhájil
Druhé kolo prezidentských voleb skončilo na Slovensku v sobotu ve 22 hodin. Členové volebních komisí se v téměř šesti tisících volebních místností pustili do sčítání odevzdaných hlasů. Právo hlasovat měly přes čtyři miliony voličů. Účast by se mohla podle odhadu ústřední volební komise přiblížit padesáti procentům. V prvním kole před dvěma týdny činila něco přes 43 procent.
ČTĚTE TAKÉ: Slovensko: pomeranče za účast a asi eura za hlasy
Politologové si dopředu netroufli odhadnout, kdo by mohl zamířit do prezidentského paláce. Favoritem prvního kola byl úřadující prezident. Hlasování 21. března vyhrál s náskokem zhruba devět procent.
Osmašedesátiletý Gašparovič se stal prvním prezidentem na Slovensku, který obhájil funkci. Třiapadesátiletá Radičová se naopak mohla stát první ženou, která by usedla do prezidentského křesla.
Volby byly v zásadě soubojem mezi vládní koalicí a opozicí. Dosavadního prezidenta podporovaly vládní strana Směr-SD premiéra Roberta Fica a koaliční populistická Slovenská národní strana. Za někdejší ministryní práce stála trojice opozičních stran: Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana, Křesťanskodemokratické hnutí a Strana maďarské koalice.
Prvním slovenským prezidentem po rozdělení federace byl Michal Kováč, kterého v roce 1993 zvolili ještě poslanci. V roce 1999 zvítězil v prvních přímých volbách Rudolf Schuster, o pět let později uspěl Gašparovič.
KDO JE IVAN GAŠPAROVIČ |
Kdo ho podporoval: Směr-SD, SNS Volební zisk v prvním kole: 46,71 % hlasů
Coby hlava státu zvolil Gašparovič nekonfliktní styl vystupování a podobně by se dal charakterizovat i jeho vztah k premiérovi Robertu Ficovi. Kritici však prezidentovo působení označují za nevýrazné a pasivní.
Ivan Gašparovič se narodil 27. března 1941. Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Komenského v Bratislavě, na které také v letech 1968 až 1990 působil. Prakticky ve stejné době byl místopředsedou mezinárodní komise Československého svazu ledního hokeje.
Od července 1990 do března 1992 byl Gašparovič generálním prokurátorem ČSFR. V roce 1992 byl zvolen poslancem Národní rady Slovenské republiky za HZDS a po šest let byl předsedou parlamentu. Od března do října 1998 vykonával některé pravomoci hlavy státu, protože prezidentský úřad byl v té době neobsazen.
V červenci 2002 vystoupil Gašparovič z Hnutí za demokratické Slovensko a založil vlastní stranu Hnutí za demokracii. V témže roce mu vypršel poslanecký mandát a Gašparovič se vrátil jako pedagog na právnickou fakultu v Bratislavě, kde působil až do svého zvolení prezidentem. |
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.