Nacistické „nadkrávy“ se <span>usídlí v Británii</span>

Zahraničí
22. 4. 2009 11:00
Kráva Heckova dobytka na pastvině.
Kráva Heckova dobytka na pastvině.

Kráva Heckova dobytka na pastvině.Jen několik jich přežilo druhou světovou válku. Vyhynulé pratury však „oživili" ve dvacátých letech bratři Heckové. Nyní se potomci německého mytologického skotu usídlí na britské farmě v Devonu. Jejich maso ani mléko se však na pulty obchodů nedostanou.

Poslední exemplář původního druhu Pratura (Bos Primigenius) uhynul asi padesát kilometrů do Varšavy v roce 1627. Mohutnou lebku později odvlekli Švédové během invaze do Polska.

O čtyři století později se bratři Heckové pokusili vymřelé plemeno dostat zpět na německé pastviny. Povedlo se. Zpětným šlechtěním vznikl takzvaný Heckův dobytek (německy Heckrind). Trvalo to však třicet let a museli zkřížit sedm druhů evropského dobytka včetně skotských horských krav a španělských zápasnických býků z arény.

Vzhledem k nacistickému zaujetí mystikou a mytologií se mezi pohlaváry třetí říše těšil nový pratur poměrně velké popularitě. Nacisté chtěli pořádat velké hony na rozlehlých pláních dobytých zemí na východě, avšak válečná realita jim překazila záměry.

Ilustrace pratura z roku 1556.Rok 1945 přežilo pár kusů Heckova dobytka. Nyní si třináct zvířat přivezl na svou farmu v Broadwoodwidgeru ochránce přírody Derek Gow. Zvířata pocházející z Belgie se připojí k rostoucí sbírce bobrů, tchořů a vodních krys.

Zubr versus vyšlechtěný pratur

Gow nechce jako nacisté mohutné pratury využívat k lovu, ale ani je nehodlá dojit. Nikdo se k nim totiž tak blízko neodváží. „Teď od ní stojím půl metru. Jestli se zkusím přiblížit, tak se mě pokusí zabít. Ty ostatní jsou jen trochu střečkovité," pochvaluje si podle britského Guardianu nové stádo Gew.

Doufá, že se mu jednou podaří založit vlastní chovný program, protože věří, že Heckův dobytek by jednoho dne mohl hrát důležitou roli a mohl by nahradit v ekosystému dávné pratury.

Heckův dobytek se pase v rezervaci nedaleko Lipska.Heckův dobytek totiž nedosahuje výšky pratura, ale udržel si jeho svalnatou stavbu a zabarvení srsti.

Polákům se však zpětné vyšlechtění prapředka dnešního skotu vůbec nelíbí. Profesor Pucek Bělověžské přírodní rezervace to nazval „největším vědeckým švindlem dvacátého století". Není divu, drží se totiž radši svých bizonů evropských. A na farmách, jako je ta Dereka Gowa, jim roste podle některých odborníků konkurence.

Foto: Profimedia, Wikipedia

Autor: - els -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ