Nacistický zločinec Csatáry prchal. Ale Maďaři ho lapili

Zahraničí
18. 7. 2012 11:30
Zatčený nacistický zločinec Csatáry.
Zatčený nacistický zločinec Csatáry.

Už více než šest desítek let utíkal před spravedlností jeden z nejhledanějších nacistických válečných zločinců László Csatáry, který byl podle po druhé světové válce odsouzen za podíl na deportacích tisíců Židů do vyhlazovacího tábora Osvětim. Dnes ho maďarská policie zadržela.

Nyní sedmadevadesátiletý Csatáry za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, jímž prošlo na 15.700 Židů. Část zahynula přímo tam, většina ve vyhlazovacím koncentračním táboře Osvětim v Polsku. Před tím v roce 1941 údajně sehrál "klíčovou" roli v deportaci 300 Židů z Košic na Ukrajinu, kde byli zabiti.

Po válce byl Csatáry v nepřítomnosti v bývalém Československu za válečné zločiny odsouzen k trestu smrti. V roce 1949 se ale dostal pod falešným jménem do Kanady. Vydával se tam za jugoslávského občana a vystupoval pod jménem Csizsik. V roce 1955 získal kanadské občanství.

Stop nacismu. Akce židovských studentů před Csatáryho domem. V dalších letech žil Csatáry v Montrealu a později v Torontu. Živil se jako obchodník s uměním. V roce 1995 se však o něj znovu začaly zajímat imigrační úřady, a to kvůli tomu, že jim sdělil falešné údaje o své národnosti a neuvedl informace o své spolupráci s nacistickými okupanty.

V roce 1997 mu kanadské úřady občanství odebraly. Než ale mohl být deportován ze země, sám Kanadu opustil. Jeho dcera řekla v říjnu 1997 vyšetřovatelům, že odletěl do Evropy.

Jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala už loni informovalo maďarské úřady, že se Csatáry ukrývá někde v Budapešti. Na to měl lovce nacistů upozornit informátor, který za to obdržel odměnu 25 tisíc dolarůů. V dubnu pak tato organizace Csatáryho umístila na první místo na seznamu vedaných nacistických zločinců.

Vězni Osvětimi vyfotografovaní při osvobození tábora Rudou armádou roku 1944. Šéf Wiesenthalova centra Efraim Zuroff maďarskému prezidentovi Jánosi Áderaovi  sdělil, že Csatáryho objevil v Budapešti už před rokem a že údaje o jeho bydlišti a zločinech předal maďarské prokuratuře v září 2011. Hlavu státu požádal, aby "co nejrychleji" pomohla přivést údajného nacistického zločince Lászlóa Csatáryho před soud. Prý tehdy doufal, že Maďarsko případ v souvislosti s Csatáryho věkem urychlí.

"Jenomže měsíce plynuly a on nebyl ani oficiálně prohlášen za podezřelého a nebyl mu odebrán pas," citovala MTI dopis, v němž Zuroff dodal, že prokuratuře v uplynulém týdnu poskytl nové podrobnosti k případu a o identitě Csatáryho obětí, avšak mluvčí prokuratury nenaznačil, že by případ měl prioritu.  

Německé veřejnoprávní televizi ARD se povedl ostudný omyl, když v neděli ve své hlavní zpravodajské relaci Tagesschau zaměnila fotografii Csatáryho za Simona Wiesentala (viz video), nejslavnějšího lovce nacistů. Wiesenthal zemřel před sedmmi lety. ARD ze svého videoarchivu trapnou zprávu odstranila.

 

Autor: - red -, ČTK Foto: Profimedia , screenshot ABC News

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ