Napadené letušky a kartony vodky. Aerolinie bojují s opilci

Zahraničí
16. 8. 2017 05:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Letecká společnost Ryanair navrhuje omezit prodej alkoholických nápojů na letišti maximálně na dva drinky. Cestující se totiž v prostorách letiště mnohdy opijí, problémy s těmito pasažéry pak ale musí řešit obsluha letadla. Zprávu přinesl server telegraph.co.uk.

Podle několika statistik došlo v posledních letech k výraznému nárůstu incidentů na letišti, za nimiž stáli opilí cestující. Podle Úřadu pro civilní letectví těchto problémů přibylo mezi lety 2012 a 2016 o neuvěřitelných šest set procent. Společnost Panorama tvrdí, že za posledních dvanáct měsíců vzrostl počet zatčení na letištích v souvislosti s alkoholem o padesát procent.

Marketingový ředitel společnosti Ryanair Kenny Jacobs se domnívá, že je nespravedlivé, aby letiště profitovala z neomezeného prodeje alkoholu cestujícím a aerolinie byly těmi, kdo poté musí řešit bezpečnostní důsledky přímo na palubě letadla.

"Jedná se o problém především u zpožděných letů. Letiště neuplatňuje žádný limit na prodej alkoholu v barech a restauracích. Vyzýváme k významným změnám a omezení prodeje alkoholu především u brzkých ranních letů a v případě zpožděných letů," prohlásil Jacobs. Ryanair prodá přímo na palubě velmi málo alkoholu, jelikož létá většinou na krátké vzdálenosti. Z toho plyne, že cestující se obvykle opijí už na letišti.

Letecká společnost již přijala určitá opatření. Cestujícím mimo jiné zakazuje, aby konzumovali alkohol, který si nakoupili v bezcelních zónách přímo na palubě letadla. Ti, kdo cestují z Glasgowa a Manchesteru do Alicante a na Ibizu, si pak tento zakoupený alkohol nesmí brát do letadla vůbec. "Ti, kdo nakoupili bezcelní alkohol, jsou požádáni, aby alkohol v letadle uskladnili nebo ho nechali na letišti," vyjádřila se k tomu společnost Ryanair.

Posádka letadla se svěřila, že během letů už našli nespočet lahví vodky, Jägermeisteru, Bacardi, rumu nebo ginu. "Nejhorší trasy jsou Alicante, Ibiza a Palma," potvrdil jeden člen posádky s tím, že řadu jeho kolegů už opilí cestující fyzicky napadli. "Nechceme nikomu bránit v tom, aby si užíval, ale chceme, aby si lidé uvědomili, že jsou v letadle, ne v baru. Letadlo není noční klub." 

Jet2 jsou jediné britské aerolinie, které se rozhodly, že cestujícím v letadle nebudou prodávat alkohol v brzkých ranních hodinách. V loňském roce, kdy zákaz zavedla, zabránila společnost v nástupu na let více než pěti stům opilým cestujícím. Padesáti vydala dokonce celoživotní zákaz cestování s jejich aeroliniemi.

Na podobnou reakci ze strany samotných letišť si ale nejspíš chvíli počkáme. Generální ředitelka Asociace provozovatelů letišť Karen Deeová popírá, že je problémem samotný prodej alkoholu. "Nesouhlasím s tím, že by se alkohol na letištích prodával nezodpovědně. Problém je, že lidé to s ním přehánějí a pak se chovají špatně," prohlásila Deeová.

Mluvčí britských aerolinií, který zastupuje řadu místních dopravců, jakými jsou například British Airways a Easyjet prohlásil, že na místo zákazů se spíše rozhodli jít cestou prevence a vytvořili společný kodex, který upravuje, co dělat, aby se dařilo alkoholovým excesům cestujících v maximální míře předcházet.

Autor: Kamila SteinbachováFoto: ČTK , WAVEBREAK

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. A další hlavouny

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ