Návrh na deportace Syřanů vyvolal v Německu odmítavé reakce

Zahraničí
29. 11. 2017 20:48
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podrážděné reakce vyvolal ve středu na německé politické scéně úterní návrh ministrů vnitra spolkových zemí Sasko a Bavorsko, aby se začali někteří neúspěšní žadatelé o azyl ze Sýrie deportovat zpět do vlasti. Politici sociální demokracie, Levice a Zelených i řada aktivistů, kteří pomáhají uprchlíkům, ministry z CDU a CSU obvinili, že se snaží cynicky vyrovnat protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD), která minulý týden navrhla vracet do vlasti všechny Syřany. Spolkové ministerstvo vnitra podle agentury DPA odmítlo, že by v dohledné době deportace do Sýrie hrozily.

Ministři vnitra spolkových zemí Sasko Markus Ulbig (CDU) a Bavorsko Joachim Herrmann (CSU) v úterý uvedli, že je nutné, aby byla bezpečnostní situace v Sýrii nově posouzena. Cílem by podle nich mělo být, aby spolkové země mohly do Sýrie deportovat lidi, kteří jsou nebezpeční, a osoby, které spáchaly závažné trestné činy. Konferenci ministrů vnitra spolkových zemí chtějí příští týden navrhnout, aby zákaz deportací do Sýrie prodloužili jen do poloviny příštího roku. Běžně se zákaz prodlužuje o celý rok.

Návrh vyvolal podrážděné reakce z řad levicových stran - sociální demokracie, Levice a Zelených. Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) naopak vyjádřila nad plánem uspokojení. Minulý týden vyvolal ve Spolkovém sněmu rozhořčení návrh AfD, aby Německo uzavřelo se Sýrií dohodu a začalo do země deportovat všechny syrské uprchlíky.

Mluvčí spolkového ministerstva vnitra agentuře DPA řekl, že neočekává, že by Německo v brzké době začalo deportovat do vlasti občany Sýrie. Nikdo na ministerstvu se podle sdělení nedomnívá, že by se bezpečnostní situace v zemi natolik zlepšila, aby to bylo možné. Ministerstvo má nicméně stejně jako spolkové země zájem na posouzení aktuální situace v zemi.

Podle agentury DPA ale nebude zhotovení posudku vůbec jednoduché. Od roku 2012 nemá totiž Německo v Sýrii - stejně jako většina evropských zemí či USA - vlastní ambasádu. Konzulární podporu řadě zemí poskytuje české velvyslanectví, které v Damašku nadále funguje. Poslední řádná zpráva německého ministerstva zahraničí o situaci v Sýrii s ohledem na udělování azylů pochází z roku 2010.

K deportacím je navíc nutná spolupráce cílové země, což je v případě syrské vlády prezidenta Bašára Asada těžko představitelné. Upozornila rovněž, že na základě návrhu saského a bavorského ministra by se do Sýrie deportovalo jen mizivé množství lidí. Podle ministerstva vnitra v současnosti v Německu žije asi jen tisíc Syřanů, kteří nemají žádnou formu povolení k pobytu.

Syřané v posledních letech tvoří zdaleka největší část žadatelů o azyl v Německu. Valná většina z nich vzhledem k situaci v jejich vlasti nějakou formu ochranného statusu dostane.

V Sýrii za posledních šest let zahynulo přes 400 tisíc lidí. Miliony Syřanů musely opustit své domovy. Už v létě Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) upozornila, že se kvůli zlepšující se bezpečnostní situaci stále více lidí vrací domů. Většinou se jedná o lidi, kteří uprchli ze svých domovů, ale zůstali v Sýrii, nebo překročili pouze hranici do sousední země - Turecka, Libanonu, Jordánska či Iráku.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Socrates Baltagiannis

Další čtení

ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Putin vyhlásil velikonoční příměří. Nabídl třicet hodin namísto třiceti dnů

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ