Restaurace po celém světě budou muset používat specifické postupy a přidávat do jídla jen určité ingredience, aby mohly označovat svou pizzu jako Neapolskou.
Po letech debat se Jihočeská Niva a Jihočeská Zlatá Niva staly v Evropské unii chráněnými výrobky. Tato zpráva je mnohými vnímána jako velké České vítězství (minimálně nad Slováky). Podobou radost ale mají i v Neapoli. Stejné ochrany se totiž po létech úsilí dostalo Neapolské pizze.
ČTĚTE TAKÉ: Eurospor o sýr Niva: Češi smetli "hliněné" Slováky
Jak podotýká internetová verze britského listu The Daily Telegraph, Neapolská pizza slouží jako "měřítko" pro další pizzy pečené kdekoli na světě. Představitelé města proto po léta bojovali o to, aby byla chráněna před imitacemi. Nyní uspěli, což znamená, že výrobci pizzy označené na jídelním lístku jako Neapolská, budou muset striktně používat předem dané ingredience a specifický postup přípravy.
Například, musí se používat pouze mouka z tvrdé pšenice, mořská sůl, čerstvé kvasnice a pravá mozzarela z buvolího mléka. A podmínky také splní pouze rajčata vypěstovaná na pláních jižně od Vesuvu.
ČTĚTE TAKÉ: Italové dopují buvoly hormony. Pochybná mozzarella
Skutečné neapolské pizzy musejí mít pozdvižený okraj a korpus nesmí být tlustší než tři milimetry. Těsto musí být vytvarováno ručně, spíše než vyváleno a pak pečeno v dřevem vytápěné peci na kamenné desce.
"Evropa ocenila práci a vytrvalost neapolských výrobců," napsal v prohlášení ministr zemědělství Luca Zaia. Dodal, že tento nejznámější neapolský produkt posloužil jako předloha mnoha imitacím, které ovšem neměly nic společného s pravou a unikátní Neapolskou pizzou.
Podle legendy byla "skutečná" pizza "vynalezena" v Neapoli na počátku 18. století. Verze Neapolské pizzy, Margherita, která se prodává po celém světě byla poprvé upečena v roce 1889. Použité ingredience představují barvy italské trikolory, na počest sjednocení země - červená rajčata, bílá mozzarella a zelená bazalka.
Foto: profimedia.cz