Nebezpeční Pákistánci a černoši? Air China se musí omluvit

Zahraničí
8. 9. 2016 16:02
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Státní letecká společnost Air China musela kvůli rasistickému článku stáhnout palubní časopis ze svých letadel. Nabádal návštěvníky Londýna, aby byli na pozoru ve čtvrtích obývaných některými menšinami. Britský poslanec Vivendra Sharma požádal v dopise čínského velvyslance v Británii o omluvu za "naprosto nepravdivé a rasistické výroky" obsažené v článku.

"Londýn je pro cestovatele obecně bezpečným místem, ale je třeba být opatrný při vstupu do oblastí obývaných hlavně Indy, Pákistánci a černochy," uváděl článek v zářijovém čísle časopisu Wings of China. Nabádal také turisty, aby nevycházeli sami ven večer. Ženy by podle něj v Londýně neměly cestovat samotné.

Air China v prohlášení oznámila, že článek obsahoval "nepatřičné" výroky a že nereprezentoval názor společnosti. Vydavatel časopisu se za článek omluvil s tím, že materiál byl chybně editován.

Palubní časopis, který varoval před návštěvou ve čtvrtích obývaných některými menšinami.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing ve čtvrtek řekla, že doufá, že letecká společnost záležitost náležitě vyšetří. "Opakovaně se vyjadřujeme ve prospěch rovnosti všech etnických skupin bez výjimky a jsme proti všem formám rasové diskriminace," zdůraznila.
Článek je dalším případem, který v Číně vyvolal pozdvižení za svůj rasistický obsah. V květnu se musel omluvit výrobce čisticích prostředků za reklamu, v níž černoch po "vyprání" vyšel z pračky se světlou kůží.

Reuters napsal, že Británii loni navštívilo skoro 270 tisíc Číňanů a někteří se společnosti Air China zastali. "Air China se nemýlí. Opravdu je třeba se řídit jejími bezpečnostními radami a není nutné starat se o politickou korektnost," napsal jeden občan na sociální síti Weibo.

Autor: ČTK , APFoto: , Twitter

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ