Země Evropské unie neplní dohody přijaté k řešení uprchlické krize a nedávají ani dost peněz pro odstraňování důvodů, kvůli nimž se lidé vydávají na útěk do EU. V rozhovoru, který přinesl německý deník Die Welt, to řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Bohužel tady vidíme stále stejný vzorec: konají se vrcholné schůzky, přijmou se závěry a slíbí se peníze. A nakonec nikdo nic nedodrží a žádné peníze nepošle. To je nečestná hra a je třeba s ní co nejrychleji skoncovat," řekl Schulz. Apeloval na to, aby země uvedly co nejrychleji do praxe všechny evropské dohody přijaté v souvislosti s uprchlickou krizí.
Schulz zároveň vyzval členské státy osmadvacítky, aby dělaly víc pro řešení příčin současné migrační vlny přímo na Blízkém východě. "Každému je přece jasné, že nemůžeme vyřešit uprchlickou krizi, pokud konečně neodstraníme důvody, proč lidé utíkají," řekl Schulz.Evropské země mají podle předsedy europarlamentu dostatek peněz, aby mohly příčiny uprchlické krize řešit. "V roce 2016 klesnou příspěvky členských států do evropského rozpočtu o 9,4 miliardy eur (254 miliard korun), to znamená, že peníze tu jsou. A co dělají členské státy? Místo aby část těchto peněz použily například na péči o běžence v zemích sousedících se Sýrií, používají je ve svých národních rozpočtech," řekl Schulz.
Ochrana hranic
Schulz také kritizoval stavbu zábran na evropských hranicích. "Je jasné, že musíme lépe chránit vnější hranice EU, to je náš společný úkol. Není ale možné vztyčovat zdi a ploty uvnitř Evropy," řekl Schulz. Tyto zábrany podle něj škodí EU a svůj účel stejně neplní. "Lidé, kteří utíkají před takzvaným Islámským státem nebo před barelovými bombami shazovanými (syrským prezidentem Bašárem) Asadem, se nenechají zastavit ploty. Běží o život, a pokud to bude nutné, najdou si jiné cesty," uvedl předseda europarlamentu.