Nejdříve provokativní výzvy k bojkotu blížících se parlamentních voleb v Německu (září), pak po několika dnech rozhořčení a iritací zásadní obrat. "Jděte tam! Využijte svého volebního práva!" První výzva dvou desítek osobností, byla myšlena jako ironie, ale málokdo ji pochopil.
Prostřednictvím dvoudílného internetového videa se pokoušejí dohromady tři desítky více či méně známých německých osobností vyburcovat především mladé občany k účasti na volbách do Spolkového sněmu (Bundestagu), které se uskuteční 27. září.
ČTĚTE TAKÉ: Německo: porno nejčastěji sledují voliči socialistů
Krádež mercedesu německé ministryně narostla v aféru
Kancléřka jako komixová hrdinka. Miss Tschörmänie
První díl spotu, v němž osobnosti ironicky nabádaly k bojkotu voleb, si však mnoho Němců vyložilo nesprávně. Tím na sebe dílko strhlo velkou pozornost, a vlastně tak splnilo svůj účel.
Když se minulý týden na internetovém portálu YouTube objevilo video, v němž prominentní osobnosti překvapivě odrazovaly mladé lidi od účasti na volbách, mnohé diváky to rozlítilo.
Nechoď tam" (Geh nicht hin), naléhali na Němce například hlasatel zpráv na ARD Jan Hofer, populární moderátorka politických diskusních pořadů Sandra Maischbergerová, filmový režisér Detlev Buck nebo slavná houslistka Anne-Sophie Mutterová.
"Možná mi to nebudete věřit, ale já volit nejdu," pravil s vážnou tváří Hofer na videu, které během týdne zhlédlo na 100 tisíc lidí. "Naprostý nesmysl! Já tedy k volbám jdu," napsal jeden z diváků v diskusním fóru. Podobných reakcí odhalujících nepochopení ironie byly stovky.
I Hofer přiznává, že musel odpovídat na tisícovku e-mailů, které dostal od iritovaných přátel a kolegů. Rozhořčeně mu po spatření videa volala dokonce jeho dvacetiletá dcera.
"Byl to kalkul, takovou reakci jsme chtěli vyprovokovat," tvrdí Stefan Gehrke, šéf internetové platformy politik-digital.de, která video ve spolupráci s produkční firmou Probono natočila.
Až po úterním zveřejnění druhé verze se vysvětlilo, jak byl klip myšlen. "Běž volit!" opakují německé osobnosti v pokračování. Ve srovnání s podobným americkým počinem, jímž se nechali němečtí autoři inspirovat, byla ironie v původní německé verzi mnohem skrytější. Řada německých médií se v titulcích ptala: „Výzva k bojkotu voleb?"
V americkém filmu, který natočil slavný hollywoodský režisér Steven Spielberg a promlouvali voličům do duše filmové hvězdy a hudebníci jako Tom Cruise, Julia Robertsová, Justin Timberlake nebo Snoop Dogg, byla ironie mnohem zřejmější. Výroky zněly třeba jako: „Eh, koho zajímají klimatické změny." Nebo: "Když ti je tvoje budoucnost fuk, k volbám nechoď."
"Vote" (Běžte volit), mobilizují nakonec zcela jednoznačně především mladé voliče před prezidentskými volbami, které nakonec vyhrál Barack Obama.
Trefně shrnula mnohé reakce na první video v Německu moderátorka MTV Patrice: „Ironii nepochopili právě takzvaní intelektuálové."
Foto: WDR a Mediacop