Něco pro "klausovce". Nizozemci postavili solární cyklostezku

Zahraničí
8. 11. 2014 07:15
U Amsterdamu mají první solární cyklstezku na světě.
U Amsterdamu mají první solární cyklstezku na světě.

Budeme v budoucnu jezdit po silnicích a chodit po chodnících, které vyrábějí elektřinu? Speciální projekt v Nizozemí ukazuje, že ta doba nemusí být tak vzdálená. Na předměstí Amsterdamu za několik dní otevřou cyklostezku, která je tvořená solárními panely. Ty by mohly vyrábět elektřinu pro okolní domy.

V současnosti stezku pro cyklisty spojující města Krommenie a Wormerveer s oblibou využívají zejména školáci a lidé dojíždějící do práce. Denně tu projedou v průměru asi dva tisíce lidí.

Od příštího týdne její význam ještě vzroste. Sedmdesát metrů dlouhý úsek se stane 12. listopadu první veřejnou komunikací s vloženými solárními panely.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt, jsou náklady dosti vysoké. Stavba přišla na tři miliony eur (asi 83 milionů korun).

Slabou stránkou projektu je zatím vysoká cena.

Panely, které jsou položeny na betonovém podkladu, chrání vrstva temperovaného skla. Nepřilnavý povrch v kombinaci s mírným sklonem má zajistit dostatečné čištění dešťovou vodou tak, aby byl zachován co nejvyšší výkon.

Stezka nicméně nemůže být nastavena v ideálním úhlu k pozici slunce, takže panely produkují asi o 30 procent méně energie než ty, které se instalují třeba na střechy domů. Tvůrci přesto doufají, že až bude stavba za dva roky zcela dokončena a "solární" úsek bude měřit 100 metrů, vyrobí se dost energie pro tři domácnosti.

Vybudovaný úsek zatím měří 70 metrů.

Na projektu se podílí místní samospráva, výzkumní organizace TNO a soukromé firmy. Sten de Wit z TNO věří, že idea má velký potenciál. Britskému Guardianu řekl, že solární panely by mohly být umístěny na pětinu ze 140 tisíc kilometrů nizozemských silnic. V budoucnu, až budou náklady na výstavbu o poznání nižší, by mohly zajišťovat elektřinu nejen pro osvětlení, dopravní signalizaci či elektromobily.

Podobné plány ale nemají pouze v Nizozemí. Ve Spojených státech se podobným konceptem jíž několik let zabývá manželský pár z Idaha. Julie and Scott Brusawovi, oba inženýři, už dostali od federální dálniční správy povolení k vyrobení prototypu. Ve svém projektu počítají například i s aktivním osvětlením vozovky. Zatím si pro sebe vybudovali solární parkovací místo.

Julie and Scott Brusawovi mají zatím vlastní solární parkoviště.

Na webu své společnosti Solar Roadways tvrdí, že pokud by všechny silnice v USA byly tvořeny solárními panely, země by vyrobila třikrát tolik energie, než v současnosti používá a emise skleníkových plynů by se snížily o 75 procent.

Autor: - bro -Foto: solaroad.nl, solarroadways.com

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ