Nejlepší penzijní zabezpečení poskytují Island, Nizozemsko a Dánsko. Vyplývá to z každoročního průzkumu, který porovnává 44 systémů důchodového zabezpečení na celém světě a zahrnuje 65 procent světové populace. Průzkum v úterý zveřejnila společnost Mercer CFA Institute, která se zabývá poradenstvím v oblasti penzí. Žebříček, který uzavírá Argentina, Filipíny a Thajsko, sestavila společně s Monash Business School. Ze střední Evropy je zastoupeno pouze Polsko na 28. pozici.
Mercer v žebříčku zohledňuje úroveň dostupných penzijních dávek v soukromém a veřejném sektoru, udržitelnost systému a kvalitu správy fondů. Průzkum tak hodnotil, kolik účastníci systému dostanou, zda systém tak, jak je nastavený, dokáže fungovat i dále a jestli je důvěryhodný.
Británie se ve světovém žebříčku propadla o jedno místo na 10. příčku. Po intervenci britské centrální banky na trhu s dlouhodobými státními dluhopisy na konci září byla řada britských penzijních fondů jen několik hodin před krachem. Sektor je příliš vystaven pohybům trhu, a tak se Británie umístila například za Austrálií (6. pozice) či za Singapurem (9. pozice).
Přesto si Británie v hodnocení důchodového systému vede lépe než Spojené státy, které obsadily 20. místo. Americký důchodový systém bodoval méně z hlediska udržitelnosti systému a kvality správy fondů. Hůře než Británie dopadly také Německo, Francie a Itálie, které získaly špatné hodnocení udržitelnosti svých rezerv.
Japonsko se umístilo na 35. místě, Čína na 36. místě a Indie na 41. místě. Díky penzijní reformě se na 29. místo, tedy meziročně o osm pozic, vyšvihlo Mexiko.
"Jednotlivci (po celém světě) už nějakou dobu přebírají větší odpovědnost za své úspory na důchod. V prostředí vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a větší nejistoty ohledně ekonomických podmínek tak činí ve stále složitějším a nestabilnějším prostředí," konstatoval hlavní autor průzkumu David Knox.