Britská jaderná ponorka HMS Astute zůstala po několik hodin zaklíněna mezi podmořskými útesy nedaleko severozápadního Skotska. Podle mluvčího ministerstva obrany nebyl při nehodě nikdo zraněn a do ponorky nevnikla voda, ministerstvo ale nebylo schopno vysvětlit, jak mohla nejmodernější britská ponorka uvíznout na mělčině.
Nehoda se stala u ostrova Skye. Pobřežní stráž o ní byla vyrozuměna v 9.20 a vyslala na pomoc remorkér. Plavidlo se za přílivu podařilo vyprostit. Nyní ho remorkéry táhnou dále na širé moře, aby mohli potápěči prozkoumat, zda nedošlo k poškození trupu.
Bezmála 100 metrů dlouhá HMS Astute je podle agentury Reuters první z nové řady atomových ponorek a patří k nejmodernějším plavidlům ve výzbroji britského námořnictva. Trup je pokryt speciálními panely, které zahlazují její zvukovou stopu na sonarech jiných plavidel. Destilační systémy vytváří vodu i vzduch pro posádku. Ponorka nemusí po celých 25 let svého provozu doplňovat palivo a pod vodou vydrží v závislosti na množství zásob až tři měsíce.
Ve zprávě zveřejněné tento týden britská vláda potvrdila, že počítá se stavbou sedmi dalších ponorek tohoto typu.
Posádka plavidla prováděla zkušební plavby předtím, než se stroj zapojí do aktivní služby. Podle ministerstva obrany nebyla ponorka v době incidentu vyzbrojena jadernými hlavicemi a nehrozilo ani, že by radiace unikla z jejího reaktoru. Největším nebezpečím tak podle některých odborníků bylo, že příliš nízký odliv odhalí tajemství speciálního pohonu ponorky.