Britská vězení „změkla". Ostrované si to myslí již déle. Teď to za ně ale řekl nahlas muž nad jiné povolaný. Charles Bronson, muž který za posledních třicet let napadl padesát strážců. Podle vlastních slov také rád, že žije v době politické korektnosti.
Pachatel sérií únosů Charles Bronson, obávaný i mezi strážnými, si také stěžuje ve vězeňském listu Inside Time, že „trestanci posmrkávají nad malichernostmi", což ho „vytáčí".
Pětapadesátiletý Bronson popisuje vězeňský systém jako „šílený" a říká: „Všichni žijeme v jednom velkém azylu. Tomu věřte. Už to není ovesná kaše, ale cornflaky, už se neplánuje další přepadení banky, ale chodí se na kurzy zvládání hněvu. Lupiči už nenosí těžké boty a špičaté klobouky, teď chodí v mokasínech a gelují si vlasy. Dny tvrdých trestanců jsou minulost, dokonce i ředitelé věznic jsou měkkoty."
„A politická korektnost především," dodává.
„Jen bych rád, aby někteří z vás, co teď sedíte, zažili něco z mého života. Potom a jen potom byste se probudili a začali oceňovat, co máte dnes: televizi, rádio, koberce, stěny, vlastní oblečení, telefony, posilovnu, bazén, kantýnu... Přijměte to, buďte vděční a přestaňte plakat nad malichernostmi," mluví Bronson vězňům do duše.
Jeho nářky nad stavem britských káznic zazněly poté, co Asociace vězeňských ředitelů tvrdila, že jejich zařízení jsou už na takové úrovni, že je trestanci nechtějí opustit.
Britský list The Daily Mail tento týden uveřejnil statistiku ukazující, že 40 tisíc vězňů se rozhodlo pobýt za mřížemi ještě 18 týdnů navíc. Přitom se mohli dostat svobodu na o oněch 18 týdnů dříve podle vládního schématu o předčasném propuštění z roku 2000.
Ředitelé káznic si stěžují, že prostitutky chodí za výdělkem do takzvaných otevřených vězení (v ČR věznice s dohledem), zločinci si užívají snídaně v posteli, satelitní televize a sportovní aktivity, zatímco personál se k nim chová „podlézavě jako v rukavičkách" ze strachu, aby snad neporušil jejich lidská práva.
Charles Bronson, jenž si sám dal jméno po známém herci, sedí za mřížemi již od roku 1974. Byl odsouzen za ozbrojené přepadení a za 34 let si vydobyl pověst nejnebezpečnějšího trestance v Británii.
Účastnil se nejméně deseti vzpour, zaútočil na 50 strážných a způsobil škody za půl milionu liber (15 milionů Kč). Kvůli chování ho 150krát přesunuli do jiného zařízení a z celkové délky trestu strávil 22 let na samotce.
Nyní se má stát dokonce filmovou hvězdou. Radí scénáristům, jak by měla jeho postava vypadat a jak by se měla chovat. Na návštěvě za ním byl i Tom Hanks, který má jeho charakter ztvárnit.
Foto: archiv