Několik set uprchlíků se pěšky vydalo z centra Bělehradu směrem k maďarským hranicím. Migranti nesou ručně psané transparenty a skandují výzvy k otevření hranice.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
Skupina podle nich míří na sever podél řeky Sávy a občas se zastavuje kvůli vyjednávání s policií. Většina uprchlíků jsou muži a chlapci okolo 15 let nebo starší. "Jsme lidé, ne zvířata," hlásá jeden z transparentů.
Mnoho běženců v Bělehradě se podle agentury Reuters mylně domnívalo, že po víkendovém maďarském referendu o uprchlických kvótách se hranice opět otevře. Maďaři se však vyslovovali k tomu, zda souhlasí s přerozdělováním migrantů v rámci Evropské unie. Hlasování, v němž se většina postavila proti kvótám, je kvůli malé účasti neplatné.
V Srbsku nyní zůstává asi 7000 běženců ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí. V cestě dál do Evropy nemohou pokračovat kvůli plotu na maďarsko-srbské hranici. Mnoho běženců přebývá v provizorních táborech u hlavního nádraží v Bělehradě.
Velká skupina uprchlíků došla nedávno ze srbské metropole až do města Novi Sad poblíž hranice s Maďarskem. Odtud je úřady nechaly rozvézt do uprchlických středisek v Srbsku.