Nekončící sucho doprovázené tropickými teplotami ničí v Evropě úrodu, likviduje mladé porosty stromů a ohrožuje život v okolí řek. Maďarští zemědělci ohlásili, že jen na úrodě kukuřice čekají škody v přepočtu za 3,5 miliardy korun, nakonec ale může být až dvojnásobná. Až o polovinu menší úrodu kukuřice očekávají také někteří němečtí farmáři.
Vedro, které připomíná Saharu, ve střední Evropě zdaleka nekončí, ve čtvrtek a v pátek se totiž očekávají nejvyšší teploty, teprve poté by se mělo mírně ochladit. Slovensko na nadcházející tři dny vyhlásilo nejvyšší výstrahu před vedry.
Podle maďarských zemědělců sucho přineslo rozsáhlé škody. Na úrodě kukuřice je podle nich ztráta nejméně 40 miliard forintů (3,5 miliardy korun). Předseda maďarského svazu pěstitelů obilí József Vancsura v rozhovoru s hospodářským listem Világgazdaság ale varoval, že konečná škoda by mohla být dvojnásobná.
Maďarsko letos zamýšlelo vyprodukovat přes osm milionů tun kukuřice. Vlna veder a s tím související extrémní sucho podle Vancsury zapříčinily o více než jeden milion tuny menší sklizeň. Mnohá kukuřičná pole chřadnou, neboť v zemi není dostatek vláhy.
Potíže hlásí i pěstitelé slunečnice, která je důležitým maďarským vývozním artiklem. Rostliny živořící na vysušených polích totiž nedosahují očekávané kvality. Právě kukuřice a slunečnice tvoří zhruba pětinu maďarské zemědělské produkce.
Bídnou úrodu kukuřice očekávají i Němci. Například v jižní spolkové zemi Bádensko-Württembersko pojišťovny odhadují o čtyřicet až padesát procent menší úrodu. Na některých místech prý farmáři kvůli suchu přišli na polích o vše. Obdobně chmurné vyhlídky hlásí i Hesensko.
"Na jaře bylo chladno a málo pršelo, nynější vedra a sucho se na kukuřici postaraly o zbytek," uvedl předseda svazu hesenských zemědělců Friedhelm Schneider.
Značné škody si sucho vyžádalo i na stromech, především ty nově vysazené se s nedostatkem vláhy neumějí vyrovnat. Problémy má například Hesensko, ale i Berlín. Půda je podle odborníků vyprahlá nejvíce za posledních padesát let.
Sucho trápí i řeky a potoky, značný úbytek vody je očividný například na Labi. Výrazně nižší oproti ostatním letům je také hladina Bodamského jezera. Vodočty ve Friedrichshafenu a Kostnici ukazují 3,4 metru, průměrně je ale hladina v polovině srpna o šedesát centimetrů výše.
Slovenský hydrometeorologický úřad (SHMÚ) kvůli vedrům ode dneška až do pátku vyhlásil na celém území třetí stupeň výstrahy, tedy ten nejvyšší. Podle listu Sme byla celoplošná výstraha před vedrem nejvyššího stupně poprvé v historii SHMÚ. Ve středu se na Slovensku očekává teplota až 38 stupňů Celsia, o jeden stupeň nižší jsou předpovídány teploty až do konce týdne. Ochlazení přijde až v nadcházejícím týdnu, i tak ale bude zbytek srpna nadprůměrně teplý.
Slovenská záchranná služba v úterý zaznamenala výjezdy k 92 lidem, kteří ve vedru zkolabovali. Podobný počet zásahů byl zaregistrován i v pondělí.
Extrémní teploty nezatěžují jen lidský organismus a přírodu, s problémy se potýká i technika. V úterý musel být dočasně zastaven provoz na plynovodu Jamal mezi Ruskem a Německem, neboť kvůli vedru se porouchala kompresorová stanice na východě Německa. Vedra také deformují železniční tratě a silniční vozovky. Například u Lipska v Sasku je kvůli zvlněné vozovce snížena na dálnici A9 rychlost na 40 kilometrů v hodině.