Pokud se teroristé zmocní letadla, nebude už muset v Berlíně rozhodnout o jeho sestřelení vláda na zvláštním jednání. Poslat unesený stroj k zemi, i se stovkami nevinných lidí na palubě, bude moci napříště samotný spolkový ministr obrany.
Jak uvedl ve svém onlinovém vydání magazín Der Spiegel, německá vláda k tomu připravuje potřebnou změnu ústavy. Jde o článek číslo 35.
Spolkový kabinet tak chce usnadnit případné sestřelení letadla, které chtějí teroristé použít jako zbraň.
Že by se to mělo řešit tímto způsobem, naznačil i Spolkový ústavní soud, řekl Spiegelu Günter Krings (CDU), parlamentní státní tajemník na spolkovém ministerstvu vnitra.
"Při akutním nebezpečí zbývají na rozhodnutí jen minuty. Svolat zasedání kabinetu je v takové situaci prakticky nemožné," uvedl Krings. Změnou ústavy chce vláda v Berlíně "ucpat bezpečnostní netěsnost".
Loni v létě Spolkový ústavní soud konstatoval, že rozhodnutí o nasazení vojenských prostředků k obraně před terorem na území Německa přísluší výlučně jen spolkové vládě jako celku. Na straně druhé soudci v Karlsruhe, že by německá armáda mohla ve výjimečných situacích katastrofických rozměrů sáhnout po vojenských zbraních.
Pokud by to nebylo možné, bylo by v praxi téměř vyloučené nasadit vojenské letouny proti uneseným strojům. To by se nyní mělo změnit. Rozkaz k sestřelení letadla by mohl vydat samotný šéf rezortu obrany.
Vláda v Berlíně se tím ale opět dostává na vratký terén, neboť to znovu rozproudí složité a háklivé diskuze o nasazování armády uvnitř Německa.