Němci čile pomáhali Asadovi s výrobou chemických zbraní

Zahraničí
20. 3. 2014 17:10
Syrský prezident Bašár Asad.
Syrský prezident Bašár Asad.

Německé podniky pomohly Sýrii budovat její chemický arzenál více, než se dosud myslelo. Podle čtvrteční informace izraelského listu Haarec o tom Německo informovala Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která nyní zajišťuje likvidaci syrského arzenálu. OPCW zjistila, že německé firmy v letech 1982 až 1993 do Sýrie prodaly asi 50 zásilek materiálu a technologie, které mohly Sýrii pomoci budovat zásoby chemických zbraní.

List se odvolává na středeční zprávu německého deníku Süddeutsche Zeitung, podle nějž tyto dodávky obsahovaly monitorovací zařízení, ventilátory, pumpy, detektory plynu a kyselinu sírovou, která se dá použít k výrobě sarinu. Němci dále Syřanům poskytli plány k výstavbě zařízení použitelných k výrobě sarinu. Zda byly tyto provozy dokončeny, ze zprávy nevyplývá.

Němci se nyní podílejí na likvidaci syrského chemického arzenálu.OPCW podle izraelských zdrojů dodala Německu seznam společností, které s těmito komoditami se Sýrií obchodovaly. Vláda údajně požádala prokuraturu, aby prověřila, zda podniky neporušily vývozem do Sýrie v 80. letech a na začátku 90. let zákon.

Podle Haarecu však část exportu byla provedena dříve, než začala platit licenční povinnost pro určitý vývoz a také zákon o kontrole zbraní.

OPCW zjistila, že syrský chemický arzenál se budoval nejen díky německým firmám, ale také podnikům z Ruska, Francie a Číny.

V syrském konfliktu došlo loni také na chemické zbraně. Při srpnovém útoku u Damašku zahynuly stovky lidí. Damašek pak přistoupil na ruský návrh, aby nechal svůj chemický arzenál zničit.

Likvidace se provádí podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN pod dohledem OPCW. Sýrie spolupracovala podle harmonogramu při registraci zbraní, ale je v hlubokém skluzu s odvozem chemikálií. Ty mají být zničeny mimo její území, některé z nich na speciální americké lodi, jiné i na pevnině. K likvidaci se připojí také Německo.

Američtí vojáci nacvičují záchranu osob zasažených chemickými zbraněmi.Podle dnešního prohlášení OPCW bylo ze Sýrie prozatím odvezeno necelých 50 procent chemických zbraní. V přístavu Latákíja se naložilo už deset zásilek, které skončily na lodích, jež nyní čekají na moři, aby mohly náklad přeložit ke zničení.

Mezi odvezeným materiálem je necelých 30 procent mimořádně nebezpečných látek, zbylé jsou chemikálie druhého stupně, řazené k méně nebezpečným.

Ty první měly Sýrii opustit podle původního harmonogramu do 31. prosince 2013, ty druhé do začátku února. Nově sjednaný plán počítá s ukončením odvozu do 27. dubna. Zbraně mají být zničeny do poloviny roku.

Speciální americká loď MV Cape Ray se podílí na likvidaci syrských chemických zbraní.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: Pentagon , ČTK/AP , archiv , ČTK/AP/Vahid Salemi

Další čtení

Delegaci USA na návštěvě Grónska doplní americký viceprezident J.D. Vance

Zahraničí
25. 3. 2025

Palestinci demonstrovali v Gaze proti válce s Izraelem a proti vládě Hamásu

Zahraničí
25. 3. 2025

Japonec neprávem odsouzený k smrti dostane odškodné ve výši 217 milionů jenů

Zahraničí
25. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ