Němci létají nad Pobaltím s raketami, s nimiž doma nesmějí

Zahraničí
20. 9. 2015 19:30
Německý Eurofighter.
Německý Eurofighter.

Poprvé od začátku ukrajinské krize létají nad Pobaltím německé stroje s plnou válečnou výzbrojí. Letouny Eurofigter střeží vzdušný prostor Estonska, Lotyšska a Litvy v rámci mise NATO s názvem Baltic Air Policing, na které se dříve podílely i české JAS-39 Gripen.

"Není to žádný prostředek k eskalaci," zdůraznil německé agentuře DPA inspektor Luftwaffe Karl Müllner. "Je to pouze prostředek, jak se setkat ve stejné výšce očí," dodal. Vojáky, kterých se to týká, to podle něj motivuje.

Německý Eurofighter startuje.Pobaltské země se po ruské anexi Krymu cítí ve zvýšené míře ohroženy sousedním Ruskem. Severoatlantická aliance proto loni výrazně zvýšila počet letadel, které nebe nad pobaltskými státy stráží, a to ze čtyř na šestnáct.

Estonsko, Lotyšsko a Litva nemají samy žádné bojové letectvo. Vzdušná mise NATO začala 30. března 2004 a jednotlivé alianční státy se tam střídají v nasazení svých letadel.

Podle jedné ze statistik NATO vylétly letouny aliance v Pobaltí jen letos od ledna do června 365krát, s cílem identifikovat a doprovodit ruská letadla.

Sahra Wagenknechtová, zástupkyně šéfa frakce strany Levice (Die Linke), v německém parlamentu, Spolkovém sněmu, výzbroj nesenou Eurofightery ostře kritizovala.

Německý Eurofighter a jeho pilot."To jsou vysoce nebezpečné válečné hry, které zvyšují nebezpečí války v celé Evropě," prohlásila. Kdo posílá do východní Evropy plně vyzbrojené Eurofighery bundeswehru, zjevně ztratil rozum, dodala. "Spolková vláda by toto šílenství měla okamžitě zastavit."

Německá Luftwaffe se mise NATO v Pobaltí účastnila od začátku ukrajinské krize od září do prosince 2014 a nyní opět od konce srpna.

Loni však její Eurofightery nenesly plnou válečnou výzbroj. "To vyplývalo spíše z politického prostředí, kdy se řeklo, že těžiště leží v deeskalaci," vysvětluje inspektor Müllner. Takzvaný War Time Load, tedy doslova "náklad v čase války", by podle něj mohl být špatně chápán.

Dnes se NATO dívá na věc "nekritičtěji". Proto máme tentokrát ve výbavě War Time Load, dodává Müllner. "Ukazujeme, protože ti druzí ho také ukazují."

K výzbroji Eurofighteru patří revolverový kanon BK-27 mm Mauser, rakety vzduch-vzduch krátkého doletu (Sidewinder, IRIS-T) i dlouhého doletu (AMRAAM), dále pak bomby a elektronický obranný systém. V budoucnu výzbroj doplní rakety vzduch-země.

Když Eurofightery operují nad územním Spolkové republiky, nesmějí rakety středního doletu nést, říká inspektor vojenského letectva Karl Müllner. Výjimkou je doba napětí a války. V případě Pobaltí však tyto ostré zbraně používat lze, tvrdí.

Britský Ttyphoon eskortuje nad Pobaltím ruský Su-27.

Pět Eurofighterů Luftwaffe je rozmístěno na letišti Ämari jihovýchodně od estonského hlavního města Tallinnu.

Inspektor estonských vzdušných sil plukovník Jaak Tarien označil vlastní vojenské letectvo za jedno z nejmenších na světě. V jádru sestává z pouhých 400 vojáků, kteří mají k dispozici čtyři vrtulníky a dvě dopravní letadla.

Autor: - pp -Foto: Bundeswehr, NATO, RAF

Další čtení

Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ